Bezpieczeństwo dziecka w okresie letnim

4.9
(61)

Nadszedł czas wyjazdów na letni wypoczynek. Każdy już powoli czuje te nadchodzące beztroskie chwile, które chcemy spędzić w gronie najbliższych. Latem najbardziej obleganym w Polsce miejscem jest Bałtyk, jeziora lub góry. Wakacje to czas, w którym nikt nie przejmuje się szkołą. Dzieci najczęściej spędzają wolne dni na świeżym powietrzu, bawiąc się w wymyślone zabawy. Trzeba jednak pamiętać, aby zachować zasady bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek w każdym miejscu, w którym będziemy wypoczywać.
Wyjeżdżając razem z dziećmi, musimy na samym początku wpoić im zasady, którymi powinny się kierować, aby bezpiecznie wrócić do domu i rozpocząć nowy rok szkolny. Jako rodzic porozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat niebezpieczeństw, jakie mogą Was spotkać na wakacjach. Gdy dzieci będą uświadomione, to łatwiej będzie zachować spokój podczas wyjazdu i będzie można cieszyć się każdą chwilą upragnionego urlopu.

Dzieci powinny wiedzieć, aby:
– informować rodziców o tym z kim i gdzie przebywają;
– nie brać niczego do jedzenia ani picia od nieznanej osoby;
– nie rozmawiać z osobami, których nie znają;
– nie kąpać się bez opieki osoby dorosłej;
– obserwować bacznie nieznane rośliny, które mogą być trujące;
– nie oddalać się od rodziców lub opiekunów;
– nie rozpalać ogniska w lesie ani w miejscach do tego nieprzeznaczonych;
– zachować odpowiedni stój, który posiada odblaski, szczególnie, wtedy kiedy za oknem robi się ciemno.
– bawić się w miejscach, które są do tego dostosowane;
– po każdej wędrówce np. w lesie sprawdzić swoje ciało na wypadek kleszczy, które są bardzo powszechne i niebezpieczne;
– zadbać o nakrycie głowy szczególnie w gorące dni;
– pić dużo wody, która jest świetnym sposobem na ochłodzenie ciała.
               Zasady zasadami, lecz każdy rodzic powinien opiekować się swoimi pociechami jak najlepiej i jak najrozsądniej. Świetnym pomysłem podczas wyjazdu jest organizowanie takich zabaw i spotkań, w którym udział biorą wszystkie osoby. Spędzony czas razem pozwoli nam się poznać jeszcze lepiej i być po prostu blisko siebie, co jest bardzo istotne w budowaniu    pozytywnych rodzinnych relacji.
                Wakacje to czas przede wszystkim dla dzieci. To one powinny wypocząć od codziennych obowiązków szkolnych, siedzenia w ławce. Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy zarówno fizycznej, jak i umysłowej nadchodzą te wyczekane, wymarzone dwa miesiące, które każdy uczeń chce spędzić jak najlepiej i mieć jak najlepsze wspomnienia, którymi będzie się później dzielił na początku września ze swoimi kolegami i koleżankami w klasie. Wszystkie dzieci chciałyby, aby ten czas wolny spędzić np. nad morzem lub jeziorem. Niestety jest często tak, że nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd z rodziną, ponieważ to są duże koszty i nie wszystkich na to stać. Nie warto się załamywać. Ważne jest, aby zaplanować dziecku ten czas na ciekawych i inspirujących pomysłach, które nie wymagają wielkiego nakłady finansowego np. rodzinne wyjście na lody lub wizyta w ZOO. Najważniejsze, aby ten czas spędzić w gronie rodzinnym.

Życzymy Wam udanych i bezpiecznych wakacji. 2.1

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 61

Dodaj komentarz