Brak wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji

4.9
(61)

W obecnych czasach świat stwarza nam niesamowite warunki do wykorzystywania nowoczesnych technologii w procesie nauczania. Z reguły w każdym domu jest komputer z dostępem do internetu, a szkolne sale informatyczne są świetnie wyposażone w sprzęt multimedialny. Dodatkowo w klasach są tablice multimedialne, a dziś już kilkuletnie dziecko ma w rękach smartfona. Czemu nie wykorzystać tych dóbr do jeszcze efektywniejszego procesu dydaktyczno-wychowawczego?
Czas spędzony przed ekranem telefonu, komputera nie musi być czasem bezsensownej gry w strzelankę. Tylko od osób dorosłych zależy to, jak dziecko spędzi ten czas. Technologia informacyjna rozwija się w błyskawicznym tempie. To dzięki jej rozwojowi ludzie na różnych kontynentach mogą mieć ze sobą kontakt, pracować wspólnie nad projektami, nie widząc się. Dzisiaj za pomocą komputera z dostępem do internetu możemy zrobić zakupy, wykonać przelew, wysłać wiadomość, przeczytać gazetę. Wracając do naszego tematu, chcemy przedstawić wam w naszym odczuciu pozytywny wydźwięk nowoczesnych technologii w edukacji.
            Rozwój cywilizacji wymusił na nas dostosowanie się do współczesnego świata opartego na cyfryzacji. Chcemy czy nie chcemy, musimy iść z duchem postępu. Oczywiście wszystko w granicach „zdrowego rozsądku”. Dzieci powoli odchodzą od tradycyjnych metod nauczania, ciekawi je ten wirtualny świat. Naszym zadaniem jest dołożenie wszelkich starań, aby czerpały z niego, w jak największym stopniu. Na rynku jest mnóstwo aplikacji, programów edukacyjnych, które przekazują wiedzę, jednocześnie bawiąc. Musimy pozwolić dzieciom dokonywać wyboru w poszukiwaniu wiedzy. Jedni wybiorą książki, a drudzy skupią się na nowoczesnych technologiach. Nie namawiamy Was tutaj, aby dzieci całe dnie spędzały przed komputerem, bo nie o to tu chodzi. Chcemy zachęcić do tego, aby dziecko korzystające z mass mediów nie spędzało godzin przed ekranem komputera na grach, a skupiło się na możliwościach, jakie są mu dane.
My, jako osoby dorosłe wiele dokumentów piszemy, wysyłamy za pomocą komputera. Dzisiaj już niewiele rzeczy pisze się odręcznie. Przecież to nie dzieci wymyśliły to sobie, tylko świat pędzi do przodu. Czy to jest dobre? Jest to droga, jaką obrał współczesny świat. W stwarzanym przez dziecko środowisku pracy przy komputerze muszą być uwzględnione potrzeby szkolne, indywidualne zainteresowania związane, chociażby z przyszłymi studiami lub zawodem, a także rozrywką i czasem wolnym. Współczesna szkoła na poziomie podstawowym nie skupia uwagi dzieci na informatyzacji, która ma główny prym we współczesnej gospodarce. Już dziś wiele młodych osób wie, że chce być programistą czy informatykiem.
            W dzisiejszych czasach komputer z dostępem do internetu staje się oknem na świat. Rozwoju technologii nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Sami musimy dokonać wyboru, jak postępować i którą drogą iść, aby czerpać z niej jak najwięcej. Aby dzieci były przygotowane do funkcjonowania w świecie pełnym nowych technologii.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 61

Dodaj komentarz