Czy naszym dzieciom grozi fonoholizm?

4.9
(58)

               Fonoholizm to termin, który może być jeszcze mało znany. Pod tą nazwą kryje się patologiczne używanie telefonu. Wiele osób ma nałóg. Jedni alkoholowy, inny tytoniowy, a coraz więcej osób jest uzależnionych od telefonu. Nie wolno bagatelizować tego problemu, ponieważ zagraża on naszemu życiu i zdrowiu. Czy to zjawisko grozi także młodemu pokoleniu? Oczywiście, że tak! Dzieci, młodzież i dorosłych wpatrzonych w ekran telefonu możemy spotkać wszędzie: w autobusie, na ulicy, w sklepie, w szkole, w metrze, w restauracjach, w galeriach. W obecnym świecie telefon często zastępuje nam komputer. My osoby dorosłe jesteśmy wlepieni w jego ekran. Pamiętajmy, że przykład idzie z góry.
Współczesne telefony oferują nam mnóstwo aplikacji, stanowią okno na świat. Dzięki nim odbieramy i wysyłamy e-maile, robimy zdjęcia, czytamy informacje z kraju i ze świata, kontaktujemy się ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że stały się naszym nieodłącznym atrybutem. Czy potrafilibyśmy funkcjonować dzień lub dwa bez telefonu? Jak dużo wysiłku kosztowałoby nas to? Czy bylibyśmy w stanie? To pytanie każdy z Was musi zadać sobie indywidualnie.
                My, osoby dorosłe powinnyśmy sprawować kontrolę nad ilością czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem telefonu. Niestety w związku z szybkim tempem życia często telefon staje się zapychaczem czasu dziecka. Młode osoby dopominają się, wręcz żądają od rodziców zwiększania czasu na gry i korzystanie z telefonu. Gdy ich prośby nie zostaną spełnione, są niezadowoleni, sfrustrowani, a nawet wybuchają agresją.
W naszej pracy często widzimy dzieci, które mają 7-8 lat i chodzą z nosem w ekranie telefonu. Niestety stymulacja wysokimi technologiami już od najmłodszych lat ma negatywne skutki. Odsyłamy Was w tym miejscu do naszego artykułu, który opisuje ten problem szerzej.
Zbytnie zanurzenie się w świat cyfrowy, brak relacji face to face, to wszystko to z czym mogą spotkać się współcześni rodzice nastolatków.
               Symptomy nadużywania smartfona możemy rozpoznać po zachowaniu.
Dziecko:
– nie rozstaje się ze swoim telefonem;
– często robi sobie zdjęcia typu „selfie” i dzieli się nimi z innymi w sieci (umieszcza na social mediach);
– non stop sprawdza telefon, używa go, trzyma w dłoni;
– przerywa rozmowy w celu odebrania połączenia lub wiadomości;
– korzysta z telefonu w miejscach i sytuacjach, kiedy nie powinno (np.jadąc rowerem, przechodząc przez ulicę);
– ukrywa przed innymi czynności związane z używaniem telefonu komórkowego;
– realizuje czynności ze smartfonem w ręku.
               Zwracajmy uwagę na to, co robią nasze dzieci. Oczywiście nie zabraniamy korzystania z telefonu komórkowego, bo sami z niego korzystamy. Mimo wszystko zachowajmy „zdrowy rozsądek”, a to z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Nie trzeba już od najmłodszych lat stymulować dziecka wysokimi technologiami. Są inne, o wiele ciekawsze formy spędzania wolnego czasu z dzieckiem.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 58

Dodaj komentarz