Dlaczego dzieci coraz częściej unikają uprawiania sportu? Jak temu zaradzić?

4.9
(55)

Co raz więcej mówi się o tym, że dzieci unikają uprawiania sportu i aktywności fizycznej? We współczesnym świecie dzieci i młodzież wolą spędzać czas przed ekranem komputera lub ze smartfonem w ręku.
            Ogromny rozwój technologii informacyjnych i Internetu sprawił, że jest to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu dla młodego pokolenia. Gry komputerowe, portale społecznościowe, surfowanie po stronach internetowych, oglądanie kanału ulubionego idola na YouTubie sprawiają, że często dzieci nie potrafią odwrócić wzroku od ekranu. Dlaczego dzieci coraz mniej uprawiają sport?
            Zdarza się, że rodzice celowo zwalniają dzieci z lekcji W-F lub załatwiają zaświadczenie lekarskie. Zapominają przy tym, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Kiedyś było to nie do pomyślenia. Ćwiczyć musiał każdy i ten wysportowany i mniej sprawny fizycznie. Wszyscy mamy jakieś talenty i uzdolnienia. Nie każdy musi zostać sportowcem, ale to nie oznacza, że nie można uprawiać sportu. Wręcz przeciwnie, trzeba pokonywać swoje słabości i stawiać sobie co raz to nowe wyższe cale. Jest tyle dostępnych form aktywności fizycznej, że z pewnością każdy znajdzie coś, co mu się spodoba. Warto obserwować naszą pociechę, jego zainteresowania i predyspozycje. Sukcesywnie dawać mu do spróbowania różnych form aktywności. Wielkim sukcesem jest, jeśli uda Wam się znaleźć taką aktywność, którą będziecie mogli uprawiać wszyscy razem np.pływanie lub jazda rowerem. Oprócz wspólnie spędzonego czasu zacieśni to wasze więzy rodzinne. Czego chcieć więcej?
Pamiętajcie, że aktywność fizyczna ma szereg pozytywnych aspektów fizycznych i psychicznych. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
– kształtowanie koordynacji ruchowej;
– odpowiednią sylwetkę,
– poprawę metabolizmu;
– prawidłowy rozwój zdolności motorycznych;
– odpowiednią koordynację wzrokowo – ruchową;
– poprawę wydolności krążeniowo – oddechowej;
– zapobieganie wadom postawy.
            Dziecko już od pierwszych chwil swojego życia stworzone jest do aktywności i ruchu. Uprawianie sportu pozwala na właściwe rozładowanie emocji, napięcia. Wpływa korzystnie na jakość snu i koncentrację.
            Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu? Przede wszystkim przyda nam się tu baczna obserwacja i rozmowa. O tym, co dziecko lubi, a czego nie. Co sprawia mu przyjemność, a co go denerwuje. Co poszło nie tak i dlaczego tak się stało. To na nas osobach dorosłych leży obowiązek zaszczepienia w dziecku aktywności fizycznej. Nie pozwalajmy non stop grać na komputerze czy telefonie. Proponujmy różne aktywności fizyczne swoim dzieciom. Któraś na pewno przypadnie do gustu, być może całej rodzinie, a to stanowi świetny fundament to spędzania wolnego czasu razem. W rodzinie siła!

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 55

Dodaj komentarz