Dlaczego warto być konsekwentnym rodzicem?

4.9
(58)

Dlaczego warto być konsekwentnym rodzicem? Wychowanie dziecka nie należy do najłatwiejszych zadań. Jak być konsekwentnym rodzicem, kiedy dziecko sukcesywnie nie chce dostosować się do wymagań stawianych przez mamę i tatę? Jak radzić sobie w takich sytuacjach i nie rezygnować ze swoich zasad, spełniając wolę dziecka? Przeczytajcie nasz artykuł, a dowiecie się tego!
            Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: „Czym jest konsekwencja?”. Przecież to nic innego jak postępowanie według założonych zasad. W procesie wychowania dziecka utrzymanie konsekwencji jest trudne. Z reguły dzieci kombinują, na różne sposoby, aby rodzice zmienili wcześniej ustalone zasady. Czy bycie niekonsekwentnym, źle wpływa na dziecko? Oczywiście, że tak. Wiąże się to przede wszystkim z brakiem poczucia bezpieczeństwa i stabilności.
            Dziecko, które doświadcza niekonsekwencji, nie wie, co go czeka. Prawie wszystko wydaje mu się zmienne i nieprzewidywalne. Nie ma tego poczucia stabilności, o którym wspomniałyśmy wcześniej. Ma przekonanie, że niezależnie od danej sytuacji i tak sprawy potoczą się torem – rodzica. Czują, że nie mają na nic wpływu. Skoro nie mają na nic wpływu, to nie warto nic planować, o coś się starać, ponieważ nie wiadomo, jakie będą konsekwencje określonych zachowań.
            Dzieci szybko wychwytują czy rodzice są konsekwentni, czy można ich „urobić”. Jeśli rodzic mówi jedno, a robi drugie, to nie warto mu:
– wierzyć (zawsze może zmienić zdanie);
– ufać (jest nieprzewidywalny i zmienny);
– traktować go poważnie (nie dotrzymuje tego, co zapowiada).
Gdy rodzice nie są pewni i nie wyciągają wcześniej zapowiadanych konsekwencji, dzieci mogą:
– manipulować nimi;
– urabiać ich (ostatni raz, więcej nie będę tak robił);
– kłamać.
            Konsekwentni rodzice są asertywni. Umieją swojemu dziecku powiedzieć „nie”. Dają mu poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Jasno stawiają granice i wyciągają konsekwencje po ich przekroczeniu. Rodzice wspólnie z dzieckiem powinni ustalić zasady, które ma respektować. W wychowaniu dzieci ważne jest to, żebyście grali do tej samej bramki. Nie może być takiej sytuacji, kiedy mama czegoś zakazuje, a tata pozwala lub na odwrót. Wspólnie ustalone konsekwencje i ich wyciąganie, gdy zadzieje się niepożądane zachowanie pozwoli dzieciom na czerpanie właściwych wzorców.
            Bycie konsekwentnym pomaga w wielu codziennych obowiązkach i sytuacjach (czy to przy stole, czy na zakupach, czy przy sprzątaniu). Warto wymagać od dzieci już od najmłodszych lat. Konsekwencja to jeden z kluczowych elementów w wychowaniu młodego pokolenia. Oczywiście podpisujemy się pod tym, że nie łatwo jej przestrzegać, kiedy w oku dziecka kręci się łza. To my jesteśmy dorośli, odpowiedzialni i dla dobra dzieci musimy jasno określić granice postępowania, które muszą być przestrzegane, a za ich nieprzestrzeganie musi zostać wyciągnięta konsekwencja.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 58

Dodaj komentarz