Dlaczego warto być konsekwentnym rodzicem?

4.9
(58)

Wychowanie dziecka nie należy do najłatwiejszych zadań. Jak być konsekwentnym rodzicem, kiedy dziecko sukcesywnie nie chce dostosować się do wymagań stawianych przez mamę i tatę? Jak radzić sobie w takich sytuacjach i nie rezygnować ze swoich zasad, spełniając wolę dziecka? Przeczytajcie nasz artykuł, a dowiecie się tego!
            Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: „Czym jest konsekwencja?”. Przecież to nic innego jak postępowanie według założonych zasad. W procesie wychowania dziecka utrzymanie konsekwencji jest trudne. Z reguły dzieci kombinują, na różne sposoby, aby rodzice zmienili wcześniej ustalone zasady. Czy bycie niekonsekwentnym, źle wpływa na dziecko? Oczywiście, że tak. Wiąże się to przede wszystkim z brakiem poczucia bezpieczeństwa i stabilności.
            Dziecko, które doświadcza niekonsekwencji, nie wie, co go czeka. Prawie wszystko wydaje mu się zmienne i nieprzewidywalne. Nie ma tego poczucia stabilności, o którym wspomniałyśmy wcześniej. Ma przekonanie, że niezależnie od danej sytuacji i tak sprawy potoczą się torem – rodzica. Czują, że nie mają na nic wpływu. Skoro nie mają na nic wpływu, to nie warto nic planować, o coś się starać, ponieważ nie wiadomo, jakie będą konsekwencje określonych zachowań.
            Dzieci szybko wychwytują czy rodzice są konsekwentni, czy można ich „urobić”. Jeśli rodzic mówi jedno, a robi drugie, to nie warto mu:
– wierzyć (zawsze może zmienić zdanie);
– ufać (jest nieprzewidywalny i zmienny);
– traktować go poważnie (nie dotrzymuje tego, co zapowiada).
Gdy rodzice nie są pewni i nie wyciągają wcześniej zapowiadanych konsekwencji, dzieci mogą:
– manipulować nimi;
– urabiać ich (ostatni raz, więcej nie będę tak robił);
– kłamać.
            Konsekwentni rodzice są asertywni. Umieją swojemu dziecku powiedzieć „nie”. Dają mu poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Jasno stawiają granice i wyciągają konsekwencje po ich przekroczeniu. Rodzice wspólnie z dzieckiem powinni ustalić zasady, które ma respektować. W wychowaniu dzieci ważne jest to, żebyście grali do tej samej bramki. Nie może być takiej sytuacji, kiedy mama czegoś zakazuje, a tata pozwala lub na odwrót. Wspólnie ustalone konsekwencje i ich wyciąganie, gdy zadzieje się niepożądane zachowanie pozwoli dzieciom na czerpanie właściwych wzorców.
            Bycie konsekwentnym pomaga w wielu codziennych obowiązkach i sytuacjach (czy to przy stole, czy na zakupach, czy przy sprzątaniu). Warto wymagać od dzieci już od najmłodszych lat. Konsekwencja to jeden z kluczowych elementów w wychowaniu młodego pokolenia. Oczywiście podpisujemy się pod tym, że nie łatwo jej przestrzegać, kiedy w oku dziecka kręci się łza. To my jesteśmy dorośli, odpowiedzialni i dla dobra dzieci musimy jasno określić granice postępowania, które muszą być przestrzegane, a za ich nieprzestrzeganie musi zostać wyciągnięta konsekwencja.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 58

Dodaj komentarz