Dogoterapia jako ciekawa forma terapii dla dzieci z zaburzeniami

4.9
(38)

Dogoterapia jako ciekawa forma terapii dla dzieci z zaburzeniami. Pies jest uznawany za najlepszego przyjaciela człowieka. Tak uważa bardzo dużo ludzi na świecie. Ten czworonożny kumpel jest w stanie odkryć to, jak się czujemy, czy mamy gorszy dzień lub, czy u nas wszystko w porządku. Człowiek i pies to bardzo zgrany duet, który może stworzyć relację na całe życie. Takim wstępem chciałam Was naprowadzić na to, o czym będzie artykuł. Otóż dzisiejszy artykuł będzie o dogoterapii i o tym jaki wpływ ma ona na człowieka.
Dogoterapia to inaczej terapia z psem. Terapia pozwala na obcowanie pacjenta ze zwierzęciem, które wywołuje u niego pozytywne zmiany. Częstotliwość spotkań to indywidualna sprawa pacjenta. Pies, który bierze udział w dogoterapii, jest starannie i specjalnie szkolony. To samo jest z psim terapeutą. Jest to najczęściej osoba, która kocha i uwielbia zajmować się psami oraz która ma wykształcenie pedagogiczne.
Dogoterapia skierowana jest przede wszystkim do dzieci, ale to nie znaczy, że osoby dorosłe nie mogą z niej skorzystać. Obcowanie ze zwierzęciem pomaga pacjentowi zmniejszyć ryzyko stresu oraz rozwija jego pewność siebie. Zaletą dogoterapii jest również to, że dzięki jej udziałowi pacjent przełamuje swój strach i nieśmiałość.
Terapia z psem pomaga osobom, które chorują m.in. na: depresję, autyzm, zespół Downa, czy padaczkę. Pies staje się dla takich ludzi wsparciem i dążeniem do poprawy swojego stanu zdrowia. Oczywiście terapia nie zastąpi rehabilitacji, ale może być doskonałym dodatkiem do niej. Dogoterapia pozwala na walkę z chorobą i jest motywacją dla pacjenta.
W dogoterapii biorą udział psy, które mają spokojne i pogodne usposobienie, ponieważ nie wiemy, na jakiego pacjenta trafimy. Pies musi być wyszkolony w taki sposób, aby nie zrobił krzywdy zainteresowanemu. Zwierzę musi być przygotowane na niecodzienne odruchy, które w trakcie spotkania mogą mieć miejsce. Ćwiczenia z dogoterapii odbywają się najczęściej w niewielkich grupkach. Na takich spotkaniach pacjenci spacerują z psem, przechodzą pod albo nad nim, wydają komendy.
Dosyć często możemy zaobserwować, że żłobki lub przedszkola korzystają właśnie z możliwości dogoterapii. Dla najmłodszych możliwość obcowania z psem jest możliwością prawidłowego rozwoju. Mam na myśli tutaj nie tylko wpływ na psychikę, ale także wpływ na rozwój integracji sensorycznej poprzez dotykanie, karmienie i głaskanie psa. Zajmowanie się zwierzęciem budzi również w dzieciach odpowiedzialność. Dziecko staje się świadome, że zwierzęta też wymagają naszej opieki, aby czuły się bezpiecznie. Zajmowanie się nimi jest dla nich lekcją na całe życie.
Jeśli rozważacie wziąć udział, w takiej terapii z pomocą czworonożnego pupila to przeanalizujcie wszystkie za i przeciw. Jeśli się boicie, to może jest teraz na to czas, aby się przekonać, na czym polega taka terapia. Jeśli Wam się nie spodoba, zawsze możecie z niej zrezygnować. Na koniec taka ciekawostka dla Was: od 2007 r. 15 czerwca w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 38

Dodaj komentarz