Gry planszowe, a gry komputerowe – wady i zalety

4.8
(64)

We współczesnym świecie najmłodsi bardzo dużo czasu spędzają na grach komputerowych. W naszym dzieciństwie nie były one aż tak popularne. Ich miejsce zastępowały gry planszowe, które wymagały kontaktu z drugim człowiekiem, co sprzyjało poprawie relacji rówieśniczych.
Rynek gier komputerowych zachęca nas do zakupu coraz lepszą jakością i grafiką, która wpływa na wyobraźnie dziecka. Tak jak każda rzecz ma wady i zalety, dlatego teraz pokrótce Wam je przedstawimy. Zalety gier komputerowych:
– szybkie i samodzielne podejmowanie decyzji
– wspieranie koordynacji wzrokowo-ruchowej
– nauka koncentracji i uwagi
– rozwój logicznego i poprawnego myślenia
– nauka języka obcego.
            Przyszedł czas również na wady, więc wadą gier komputerowych jest brak kontaktu z innymi ludźmi. Widzimy tylko ekran i tyle. Nasz umysł przyzwyczaja się do samotności i chce jej coraz więcej, co może przyczynić się do choroby, jaką jest depresja. Drugim istotnym minusem jest to, że współczesne gry uczą agresji i przemocy. Dziecko, które spędza dużo czasu wirtualnie, bijąc lub zabijając swoich przeciwników, aby zdobyć następny level może mieć problem z odróżnianiem życia realnego od życia w sieci. Dziecko, które jest naładowane tą agresją może w szkole czy też w domu zachowywać się podobnie jak jego bohater w ulubionej grze. Może swoje napięcia lub problemy wyładowywać na kolegach, lub rzeczach. Dlatego istotna jest kontrola rodziców nad tym, w co dziecko gra i kiedy.
Teraz przyjrzymy się dokładnie grom planszowym, które są konkurencją dla gier wirtualnych. Gry planszowe mają wiele zalet:
– uczą przestrzegania zasad,
– rozwijają uwagę i koncentracje,
– poprawiają kontakty rówieśnicze,
– pomagają zdobywać nową wiedzy.
            Taki rodzaj gier wpływa również pozytywnie na psychikę dzieci. Uczą nasze pociechy poznawania wartości, ponieważ emocje, które w nich występują, są pozytywne i negatywne. Najmłodsi podczas grania zdobywają nowe doświadczenia. Są świadome tego, jak radzić sobie z sukcesem, ale i porażka, kiedy nie uda się wygrać. Gry planszowe są ciekawą alternatywą do spędzania wolnego czasu. Najmłodsi bardzo chętnie grają właśnie w takie gry, które mają proste i zrozumiałe zasady. Gry planszowe mają również wady, choć jest ich zdecydowanie mniej niż zalet. Wadami mogą być:
– ceny, które dla niektórych mogą przekraczać ich budżet
– czas, takie gry wymagają dużo czasu, lecz możemy to potraktować również jako zaletę, ponieważ wspólnie spędzone chwile w trakcie gry mogą być pretekstem do rozmowy oraz dyskusji na różne tematy.
            Gry komputerowe, czy planszowe są i będą obecne w życiu naszych dzieci. Istotne jest, aby dobierać je w taki sposób, by nie wywierały negatywnego wpływu na psychikę najmłodszych. Wiele osób twierdzi, że gry komputerowe są nieodpowiedni dla dzieci. My jesteśmy tego zdania, że wszystko trzeba robić z umiarem.

Zapraszamy do oceny

4.8 / 5. 64

Dodaj komentarz