Jak grupa rówieśnicza wpływa na dziecko?

4.9
(56)

Jak grupa rówieśnicza wpływa na dziecko? Człowiek przez całe życie jest otoczony różnego rodzaju ludźmi. Przez czynny udział w nim uczy się dialogu, wspierania oraz obcowania z drugim człowiekiem. Dlatego bardzo istotna jest grupa rówieśnicza, z którą identyfikujemy się już od najmłodszych lat.
Dziecko na wczesnym etapie życia szuka swoich bratnich dusz. W wieku przedszkolnym najmłodsi łączą się w grupki po to, aby, jak najlepiej spędzić czas przede wszystkim na zabawie. W trakcie adaptacji w przedszkolu rodzice często mają trudność z pozostawieniem dziecka w tym miejscu, ponieważ ono płacze i chce do domu. Wtedy rodzic tłumaczy potomkowi, że czekają na niego ulubieni rówieśnicy, po to, aby zacząć wspólną zabawę. I maluch dzięki temu daje się namówić na pobyt w przedszkolu. Już po takiej sytuacji można stwierdzić, jak silną relację mają najmłodsi. Co jest normalną i naturalną rzeczą w prawidłowym rozwoju dziecka.
            Natomiast jeśli dziecko uczęszcza już do placówki oświatowej, jaką jest szkoła, to nowe znajomości mają na celu również zabawę, ale i nie tylko. Staje się ono mądrzejsze, dorasta i nie liczy się wyłącznie dla niego zabawa, lecz czas spędzony wspólnie np. na czytaniu ulubionej książki, opowiadaniu o niej lub siedzeniu razem w ławce, a przede wszystkim na rozmowie, w której czasie przekazują sobie wzajemnie tajemnice, sekrety jakże ważne dla nich w tym wieku. Taka znajomość może przerodzić się w przyszłości w przyjaźń. Grupa rówieśnicza, z którą dziecko często i chętnie przebywa, ma na niego ogromny wpływ. Koledzy z klasy oddziaływają na kształtowanie się człowieka i jego osobowości. Klasowa atmosfera tworzy się dzięki jej uczestnikom. To właśnie oni ustalają hierarchię, zasady i wartości, którymi później się kierują. Aby każdy czuł się w niej dobrze, istotna jest rozmowa. Rzadko się zdarza, że w klasie znajdują się wszystkie osoby, które darzą się sympatią i przyjaźnią. Oczywiście życzymy każdemu wychowawcy takiej zgranej grupy. Z naszego doświadczenia i z rozmów z innymi nauczycielami wynika, że we wszystkich klasach występują niesnaski czy też nieporozumienia. Co też jest normalne, ponieważ każdy człowiek jest inny. Mamy inne charaktery co wpływa na to, że nie zawsze jest nam łatwo dogadać się z druga osobą. Dlatego tutaj istotną rolę odgrywa wychowawca, który dzięki ciekawej rozmowie oraz zabawie integrującą grupę pomoże tę małą społeczność scalić, aby każdy czuł się w niej jak najlepiej.
            W starszym wieku szkolnym w okresie dojrzewania, kiedy hormony buzują, trudno jest nam czasem zapanować nad emocjami, które biorą górę. Zaczyna się bunt oraz awantury z rodzicami, które często kończą się szlabanem. Wtedy młody człowiek szuka wsparcia w grupie, z którą przebywa na co dzień. W trakcie takich spotkać wymieniają poglądy, zwierzają się sobie oraz dyskutują na dany temat. Obcowanie z różnymi osobami towarzyszy nam całe życie i to od nas zależy, z jaką grupą będziemy kojarzeni.

My życzymy Wam samych wspaniałych ludzi na waszej drodze, ponieważ każdy człowiek chciałby mieć kogoś bliskiego, na którego zawsze można liczyć. Dla którego ważniejsze jest nasze szczęście niż jego.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 56

Dodaj komentarz