Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem? – zabawy z wykorzystaniem klocków

4.9
(73)

W co bawić się z dzieckiem? To pytanie, które zadaje sobie nie jeden rodzic. My zachęcimy Was do zabaw z wykorzystaniem klocków, które wpływają prawidłowo na rozwój dzieci.

Zabawa klockami towarzyszy nam od dłuższego czasu. Nasi dziadkowie, czy też rodzice mieli do dyspozycji przeważnie klocki drewniane, które zostały gdzieś wystrugane w szopie lub piwnicy. We współczesnych czasach maluchy mają ogromny wybór klocków. Różnią się one kolorem, kształtem, ale również materiałem, z którego są wykonane. Klocki stanowią niesamowite zainteresowanie wśród dzieci. Pewnie padnie zaraz pytanie „a skąd my to możemy wiedzieć?”. Odpowiedź jest prosta: obserwując nasze pociechy, które spędzają czas w świetlicy szkolnej. Naszym zdaniem, uczniowie, którzy przebywają w tym miejscu najchętniej, bawią się właśnie klockami. Niepodważalnym, a zarazem pozytywnym argumentem jest to, że klocki są ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu, a poza tym wspomagają umiejętności społeczne, przejawiające się m.in. w zgodnej zabawie, możliwości i chęci dzielenia się z innymi oraz integracji z dziećmi, co sprzyja budowaniu relacji rówieśniczej. Konstruują bardzo ciekawe budowle, uruchamiając przy tym swoją wyobraźnię i kreatywne myślenie co jest bardzo istotne w zrozumieniu wiedzy, którą muszą pojąć w szkole, czy też w przedszkolu. Zabawa klockami ma jeszcze jedną bardzo istotną zaletę, jaką jest rozwój motoryki małej. Dzięki manipulowaniu paluszkami dzieci przygotowują swoje dłonie do nauki pisania. Istnieje ogromna rzesza producentów, która często wymyśla coraz ciekawsze i interesujące rodzaje klocków. Przy wyborze klocków warto pamiętać o tym, że niezłomną zasadą jest to, aby dokonać wyboru zabawki, która będzie dostosowana do wieku i potrzeb dzieci. Jeśli wybierzemy klocki, które będą zbyt łatwe w tworzeniu, to dzieci szybko się znudzą, natomiast jeśli będą zbyt trudne, to się zniechęcą i nie będą fascynatem tego rodzaju zabawy, a szkoda, ponieważ niesie ona za sobą naprawdę pozytywne aspekty.
            W sklepach, które mają w asortymencie klocki dla dzieci, możemy wyróżnić kilka rodzajów tej zabawy. Klocki:
– edukacyjne – pomagają w zdobywaniu wiedzy, tworzą atrakcyjny sposób odkrywania świata,
– konstrukcyjne – stanowią możliwość budowania i wytwarzania ciekawych budowli poszerzając przy tym wyobraźnie i horyzonty intelektualne,
– drewniane – służą przez bardzo długi czas, są sprzymierzeńcem zarówno dziewczynek, jak i chłopców,
– plastikowe – nadają się nawet dla najmłodszych dzieci, są lekkie, trwałe i stanowią najczęściej wybieraną pozycją przez rodziców,
– magnetyczne – są innowacyjnym sposobem łączenia ze sobą danych elementów, można tworzyć dzięki nim ciekawe konstrukcje.
            Zabawa klockami uczy również precyzji. Małe elementy, które trzeba gdzieś włożyć lub połączyć z innymi klockami, aby powstała budowla, którą mamy w wyobraźni wymagają koncentracji, a co za tym idzie, skupiają naszą uwagę na dłuższy czas, co jest potrzebne na zajęciach, w których trakcie uczniowie muszą siedzieć w ławkach.
W naszej szkole i pewnie nie tylko w naszej zajęcia, do których wykorzystywane są klocki w inwazyjny sposób to robotyka. Zajmuje się ona programowaniem. Wykorzystuje nowoczesne metody i zabawki edukacyjne, a przy tym rozwija zainteresowania przedmiotami ścisłymi.        

Warto zapisać dzieci na takie zajęcia, aby chociaż spróbowały, na czym one polegają i czy jest to ich bajka. Jeśli takie zajęcia nie przypadną do gustu dzieciom, to nie należy ich zmuszać. Pamiętajmy, że to, co podoba się nam, nie musi podobać się naszym maluchom. Dajmy im możliwość wyboru. Gdy dzieci decydują o sobie, oczywiście w takich sprawach, w których nie jest zagrożone ich bezpieczeństwo, to budują swoją osobowość i indywidualność, co jest też bardzo ważne zarówno dla nich, jak i rodziców.
            Wracając do wyżej wymienionego tematu polecamy dzieciom zabawę klockami niezależnie jakiego rodzaju. Obecność klocków w ich życiu daje bardzo dużo przestrzeni, pozwala na uruchomienie wyobraźni, co jest istotne szczególnie na pierwszych szczeblach edukacyjnych.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 73

Dodaj komentarz