Jaką rolę odgrywa aktywność twórcza w wychowaniu dzieci?

4.8
(69)

Jaką rolę odgrywa aktywność twórcza w wychowaniu dzieci? Gdy dziecko przychodzi na świat jest istotą, która wymaga opieki i wielkiego zaangażowania ze strony rodziców i innych domowników. Zmienia się wtedy wszystko. Nasze dotychczasowe życie kręci się wokół nowo narodzonej osoby i to właśnie na niej skupiamy najwięcej uwagi.
            Dziecku w odkrywaniu świata oraz jego zasad, elementów i właściwości pomagają na początku rodzice później wspomagają ich w tym instytucje oświatowe takie jak: przedszkola i szkoły. Dziecko przychodząc na świat ma ogrom potencjału, który niestety często jest tłumiony przez rodziców. Dorośli przekazują dzieciom stereotypy, schematy, którymi „powinni” się kierować w życiu. Niestety bywa tak, że to zaburza i niszczy ich aktywność twórczą.
Dziecko odkrywa w ten sposób swoje miejsce na ziemi i buduje relacje między innymi ludźmi. Dlatego potrzebna jest mu do tego aktywność twórcza, która wspiera i kształtuje jego harmonijny rozwój. Aktywność twórcza dziecka w pedagogice lub psychologii jest pojmowana jak swobodna, spontaniczna czynność, która jest wykonana z własnej woli. Nie jest czynnością odtworzoną, a czynnością, którą dziecko samo tworzy. Możemy wyróżnić aktywność sterowaną zewnętrznie, czyli taką, która jest naciskiem zewnętrznym np. nagrodą lub obietnicą, występuje również aktywność wewnętrzna, która wynika jakby z własnej potrzeby dziecka, z jego chęci i inwencji.
            Już w przedszkolu nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby taką aktywność rozbudzać, poprzez rozmaite ćwiczenia, zajęcia i różne sposoby spędzania wolnego czasu. Możemy wymienić 3 rodzaje metod pracy z dzieckiem, które wspierają jego aktywność twórczą:
1. Metody słowne, czyli jak sama nazwa wskazuje są związane ze słowem. Zaliczamy do nich: opowiadania, czytanie literatury, rozmowy, instrukcje, objaśnienia, zagadki.
2. Metody czynne, które pobudzają i rozwijają spostrzegawczość i uwagę: samodzielne doświadczenia, rozwiązywanie napotkanych problemów.
3. Metody oglądowe, które są oparte na obserwacji. Możemy w nich uwzględnić pokaz, obserwacje.


            Każde dziecko ma inne zainteresowania. Jedni lubią czytać książki, drudzy jeździć na rolkach, a jeszcze inni grać na fortepianie. Ważne jest to, aby dziecko spróbowało wszystkiego, co pływa na jego pozytywny rozwój i co sprawia mu przyjemność, a jednocześnie rozbudza jego aktywność twórczą. Współczesny świat jest coraz bardziej złożony i nietypowy, szukamy w nim dróg, które wpłyną na nasz rozwój i nasze życie. Dlatego w systemie oświaty coraz częściej kładziemy nacisk na twórczego ucznia. Chcemy, aby nasza polska szkoła miała jak najwięcej takich uczniów, lecz zapominamy o tym, że należy zacząć od nauczycieli. To oni wspierają aktywność twórczą dziecka i oni też powinni być twórczy. Uczelnia powinna zapewnić studentom nie tylko dostęp do teoretycznej wiedzy, ale również wspierać i zachęcać do własnej aktywności poznawczej, aby po ukończeniu studiów młody nauczyciel był przygotowany do nowoczesnego nauczania dzieci.

Zapraszamy do oceny

4.8 / 5. 69

Dodaj komentarz