Kiedy dziecko marzy o pupilu…

4.9
(59)

W życiu każdego rodzica przychodzi taki czas, kiedy słyszy pytanie „Tato/Mamo czy możemy mieć psa?” lub „Kiedy będzie w naszym domu jakieś zwierzątko?”. Wtedy rodzice biją się z myślami, czy rzeczywiście zgodzić się na domowego pupila. Większość opiekunów analizuje wady i zalety, które wpływają na ich ostateczną decyzję. A czy rodzice są świadomi tego, w jaki sposób obcowanie dziecka ze zwierzęciem wpływa na jego rozwój? Dlaczego dzieci z taką wielką chęcią szukają kontaktu ze zwierzętami? Pewnie z takiego powodu, że są puchate, miłe i zawsze mają czas na zabawę. Posiadanie swojego czworonożnego przyjaciela wiąże za sobą też inne zalety, które oddziaływają pozytywnie na dziecko. Teraz przedstawimy plusy i minusy posiadania czworonoga.

Zaczniemy od pozytywów:
1. Gdy dziecko przebywa często z domowym pupilem, to uczy się wrażliwości, tolerancji, empatii do innych ludzi oraz istot. Wpływa to odpowiednio na jego dalsze relacje z drugim człowiekiem.
2. Opieka nad swoim wymarzonym pupilem pomaga dziecku stać się odpowiedzialnym i systematycznym, co jest bardzo istotne wykonywaniu obowiązków szkolnych.
3. Zwierzęta pomagają w odstresowaniu i relaksowaniu się. W trakcie zabawy z pupilem dziecko bawi się, uśmiecha, co przyczynia się do wytwarzania endorfin, czyli hormonu szczęścia.
4. Czworonożny zwierzak jest też świetnym partnerem dla osób, które są niepełnosprawne umysłowo lub ruchowo. Pomagają im dokonywać kolejnych kroków w trakcie terapii.
            Teraz przejdziemy do mniej przyjemnych skutków osiadania czworonoga, ponieważ to też jest istotne, aby mieć świadomość, co nas może czekać, wprowadzając do naszego domu zwierzaka.
1. Hałas i zniszczenia, które mogą być uciążliwe i niezrozumiałe dla innych współlokatorów.
2. Koszty utrzymania. Każde zwierzę potrzebuje odpowiednich warunków, które są często przyczyną dużych nakładów finansowych. Na takie wydatki składają się np. szczepienia, które trzeba wykonywać systematycznie.
3. Czas. Dziecko po jakimś czasie może znudzić się domową pociechą. Dlatego później wszelkie obowiązki mogą spoczywać na barkach rodziców. Istotne jest to, aby porozmawiać z dzieckiem na temat odpowiedzialności. Można na samym początku określić i spisać wraz z pociechą zadania, które powinien wykonywać w związku z opieką nad zwierzakiem.
4. Uciążliwy zapach, gubienie sierści. Zwierzęta mają to do siebie, że wytwarzają wokół siebie antypatyczną woń. Wszystko to wpływa niekorzystnie na stan i porządek w domu.
            Jak wiadomo, wszystko ma swoje wady i zalety. Pokrótce właśnie je przedstawiłyśmy. To do Was jako rodziców należy ta ostateczna decyzja w sprawie posiadania pupila. Niech będzie ona dokładnie przemyślana. Trwa okres wakacyjny, co oznacza dużo wyjazdów. W telewizji bardzo często słyszymy informacje o kolejnych psach, które zostały przywiązane do drzewa w lesie, a opiekun odjechał. Pamiętajmy, że zwierzęta to żywe istoty, które czują tak samo, jak my. Potrzebują naszej opieki i zainteresowania. Jeśli nie jesteśmy pewni w 100%, że stworzymy odpowiednie warunki zwierzakowi, to może warto wstrzymać się z tą decyzją.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 59

Dodaj komentarz