Kilka sposobów na niejadka

4.9
(42)

Kilka sposobów na niejadka. Pewnie większość z Was narzeka, że jego dziecko nie je tak, jakbyś tego oczekiwał. Ciągle wydaje nam się, że dziecko powinno zjeść więcej. Doklejamy mu etykietkę niejadka, stwarzając w ten sposób problem, którego nie ma.
            Zazwyczaj pierwsze niezadowolenie rodziców pojawia się wtedy, gdy dziecko kończy pierwszy rok życia. Zaczyna poznawać otaczający go świat na własnych nogach i nie zamierza siedzieć bezczynnie nad talerzem. Rodzice w tym okresie chętnie biegają za dzieckiem z łyżeczką w ręku. W późniejszym czasie wcale nie jest łatwiej. Dziecko uczy się własnej tożsamości i samodzielnego wyrażania zdania. Chętnie sprawdza, jak zareagują opiekunowie. Szybko spostrzega jednak, że rodzice są przewrażliwieni na punkcie jedzenia. Dziecko orientuje się, że niezjedzony posiłek łatwo wyprowadza rodziców z równowagi. Jedzenie staje się „kartą przetargową”. Wielu rodziców łapie się na ten haczyk i za pomocą prośby, groźby nakłaniają dziecko do współpracy.
Najlepszym sposobem na pokonanie tej sytuacji jest przeczekanie. Jeśli dziecko nie chce jeść, niech nie je. Warto zaczekać, aż dziecko zgłodnieje.
Jeśli dziecko długo nie je, rodzice chętnie wtykają mu słodkie przekąski jako zamiennik niezjedzonego posiłku. Niestety zawarty w nich cukier skutecznie blokuje apetyt i możemy pomarzyć tylko, że dziecko zje np.obiad. Nie wiem, czy wiecie, ale popularne soki przecierowe zawierają w sobie tyle kalorii, co pełnowartościowy obiad dla dwulatka.
Przedstawimy Wam teraz kilka sposobów, które powinny zachęcić dziecko do zjedzenia posiłku:
1. Przyrządzane posiłki powinny być smaczne i kolorowe;
2. Możecie nakładać małe porcje na dużych talerzach;
3. Podczas posiłku dziecko powinno być tylko jedzeniem;
4. Możecie zachęcać dzieci do udziału w przygotowywaniu posiłków;
5. Dawać dzieciom zdrowe przekąski między posiłkami, a nie słodycze;
6. Zachęcać dziecko do samodzielności przy stole;
7. Pozwolić dzieciom jeść jak chcą. Nie przejmować się brudzeniem czy wylewaniem;
8. Dać szanse dziecku na jedzenie tyle czasu ile potrzebuje, bez pospieszania;
9. Dziecko nie powinno pić zbyt wiele w czasie posiłku, bo żołądek zapełni się piciem;
10. Posiłki powinny być regularne. Jeśli dziecko grymasi, należy wydłużyć przerwy między posiłkami.
            Pamiętajmy, dziecko głodne upomni się o jedzenie. Nie ma co popadać w paranoję i niepotrzebny stres. Jedzenie jest ważne dla naszego organizmu. Dostarcza mu mikro i makroelementów, witamin i kalorii do poprawnego funkcjonowania. Musimy mieć pieczę nad odżywianiem naszego malucha, ale nie dajmy się zwariować ;).

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 42

Dodaj komentarz