Na co zwracać uwagę w odżywianiu dzieci?

4.9
(58)

We współczesnym świecie bardzo popularne jest stosowanie różnych diet i promowanie zdrowego trybu życia, który pomaga nam zachować siłę, witalność i zwiększa naszą odporność, po to, aby żadne wirusy, czy też choroby nas nie dopadły. Jeśli odżywiamy się zgodnie z zasadami piramidy zdrowego żywienia, to wiemy, w jakich proporcjach i jak łączyć jedzenie, żeby brać z niego jak najwięcej wartości odżywczych… Czy nasze dzieci też to wiedzą?
W naszej pracy bardzo często poruszamy z wychowankami temat zdrowego sposobu życia. Wpajamy uczniom zasady, którymi powinni kierować się, aby zachować jak najdłużej kondycję fizyczną, krzepkość i dobre samopoczucie. Dzieci są świadome tego, że odpowiednia dieta powinna iść w parze z aktywnością ruchową. Zabawy na świeżym powietrzu lub jazda na rowerze, rolkach będzie o wiele lepszą opcją od kolejnej, nowej gry na komputerze czy tablecie.
            Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta stanowi podstawę do zachowania prawidłowego rozwoju u dzieci. Każdy rodzic dokłada wszelkich starań, aby posiłki, które spożywają ich pociechy, były smaczne oraz miały jak najlepszy skład. Pamiętajmy, że odpowiednio zbilansowany obiad nie stanowi zdrowej diety, ważne są również przekąski, które maluchy jedzą w trakcie przerwy między zajęciami lub w wolnej chwili w domu. Do śniadaniówki zamiast słonych przekąsek typu: paluszki czy chipsy warto wrzucić ulubione owoce lub warzywa, które mają bardzo dużo witamin i minerałów. Będą zdrową alternatywą do niekorzystnych dla nas przyzwyczajeń, a co za tym idzie, dadzą dzieciom, o wiele więcej energii na zrozumienie, odkrywanie i pozyskanie nowej wiedzy.
            W książkach lub poradnikach na temat zdrowia możemy uzyskać informacje i porady, których trzeba przestrzegać, aby nasze maluchy odżywiały się odpowiednio. Takie zasady to m.in.:
1. Wykorzystywanie naturalnych ziół oraz jak największej ilości warzyw i owoców zgodnie z daną porą roku.
2. Regularne godziny posiłków.
3. Stosowanie soli nieoczyszczonej.
4. Unikanie mrożonek.
5. Nabywanie produktów bez konserwantów i sztucznych barwników.
6. Wykorzystywanie zamiast białego cukru, cukru trzcinowego.
7. Nie zmuszanie do jedzenia. Niech dziecko samo stwierdzi, ile ma zjeść.
8. Nie wykorzystywanie mikrofalówki.
9. Wprowadzenie w jadłospis pełnowartościowych ziarn zbóż.
            Każdy rodzic chce, aby jego pociecha brała z niego przykład. Jeśli my jako osoby dorosłe będziemy dbać o swoje zdrowie to dzieci pod wpływem naszych zachowań, będą robić to samo. Istotne jest, aby zaszczepić w nich już od najmłodszych lat te prawidłowe nawyki. Dieta dzieci różni się trochę od diety człowieka pełnoletniego. Powinna być przede wszystkim różnorodna, a najważniejsze składniki w niej to: mięso, jajka i owoce. Nie zapominajmy również o produktach zbożowych, które mają bardzo cenne elementy dla naszego zdrowia. W codziennym wyżywieniu u dzieci powinno znaleźć się 5 posiłków.
Najważniejszą zasadą w zachowaniu zdrowej diety u najmłodszych jest to, aby dostarczała ona mikro i makroelementów, witamin i błonnika, który wspomaga prace jelit.
Świadome odżywanie wpływa na poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Pamiętajmy o tym!

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 58

Dodaj komentarz