Na czym powinna być oparta relacja rodzic-dziecko?

4.9
(60)

               Na czym powinna być oparta relacja rodzic-dziecko? Rodzice, decydując się na dziecko, biorą na siebie odpowiedzialność za wychowanie go na porządnego człowieka. Niekiedy relacja rodzic – dziecko bywa trudna i przysparza nam problemów. Jak postępować, aby proces wychowania był dla nas przyjemny?
               Przede wszystkim każda nasza relacja międzyludzka powinna być oparta na wzajemnym szacunku, zaufaniu, lojalności, wsparciu, życzliwości. Zawsze powtarzamy naszym wychowankom, że możemy kogoś nie lubić, ale każdemu należy się szacunek i tolerancja. W wychowaniu ogromne znaczenie ma także autorytet, nie można dziecka traktować jak swojego kolegi, małego dorosłego. Należy jasno i wyraźnie zaznaczać granice, których nasza pociecha nie powinna przekraczać. A jeśli to zrobi, nie bójmy się wyciągać konsekwencji. Nie da się wychować dziecka, nie popełniając błędów wychowawczych. Człowiek uczy się całe życie.
               Dzieci są wspaniałymi obserwatorami. Potrafią zauważyć szczegóły, na które my dorośli nie zwracamy uwagi. Mówią prawdę i tego oczekują od nas. Często bywają prostolinijni. Na początku to właśnie w Was drodzy rodzice upatrują sobie wzory do naśladowania. Wraz z rozwojem fizycznym, psychicznym, intelektualnym te wzory
i autorytety ulegają zmianom. Gdy nasze dziecko jest małe, na mamę i tatę patrzy bezkrytycznie. Z czasem jednak, gdy zaczyna mieć swoje zdanie i dochodzi do tego opinia rówieśników i kolegów czy koleżanek autorytet rodzica ewaluuje.
               Poprawna relacja rodziców i dzieci wiąże się z codziennymi rozmowami, zainteresowaniem dorosłych ich sprawami, wspólnym spędzaniem wolnego czasu, wzajemnej akceptacji oraz miłej i przyjaznej atmosferze w domu i poza nim. Zawsze powinniśmy powtarzać naszemu dziecku, jak bardzo je kochamy oraz okazywać mu miłe gesty: przytulać, całować. Dziecko powinno mieć poczucie bezpieczeństwa, tak aby mogło przyjść do mamy, czy taty nawet z błahym problemem. Czy słuchamy tego, co mówi do nas dziecko? Bywa tak, że nie. Właśnie tu popełniamy błąd. Nikt nie lubi, jak się go nie słucha. Najczęściej konflikty z rodzicami pojawiają się w wieku dorastania dziecka. Kiedy to dziecko nie jest już tak silnie związane z rodzicami i w miarę możliwości stara się być samodzielne. Zdarza się, że popełnia wtedy błędy, ale to dobrze, gdyż może później wyciągać wnioski i więcej już ich nie popełniać.
              Dziecku trzeba przede wszystkim poświęcać czas. Szczególnie, teraz kiedy większość rodziców mnóstwo czasu i energii traci na pracę, a ilość wolnego czasu jest mocno ograniczona. Nikt z nas nie jest idealny i nasze dziecko też nigdy nie będzie. Trzeba dawać z siebie wszystko, aby nasza pociecha była radosna i zadowolona, by czuła się w naszym towarzystwie swobodnie.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 60

Dodaj komentarz