O bajkach i baśniach, które leczą – bajkoterapia

4.9
(85)

Chyba każdy w dzieciństwie uwielbiał słuchać, czy też czytać bajki lub baśnie. Bajkoterapia jest to narzędzie, które wykorzystuje bajki w pracy z dziećmi uczęszczającymi głównie do przedszkola lub szkoły podstawowej. Bajki i baśnie nie są tylko formą spędzania wolnej chwili, ale także niosą za sobą wiele zalet terapeutycznych. Czytając je dzieciom, dostarczamy im wiedzy edukacyjnej oraz wrażeń relaksacyjnych. Bajki pozwalają najmłodszym mówić o swoich problemach w łatwiejszy sposób i stanowią możliwość ich rozwiązywania. Dzięki słuchaniu opowiastek maluchy rozwijają swoją wyobraźnię, poznają otaczający ich świat oraz są w stanie odróżnić dobro od zła. Dlatego też warto wykorzystywać taką formę zajęć również w świetlicy szkolnej, czy też w edukacji wczesnoszkolnej po to, aby uczniowie utożsamiali się z bohaterem utworu i odczuwali to, co on czuje. Uczymy w ten sposób empatii, czyli zdolności przeżywania emocji innych ludzi. Istotną korzyścią bajek jest oddziaływanie na osobowość dzieci oraz podejmowanie odpowiednich relacji z innymi ludźmi. Możemy wyróżnić bajki:
– psychoedukacyjne, które prowadzą do zmniejszenia niepokoju oraz podenerwowania u maluchów, mających kryzysowe sytuacje związane z życiem. W takim utworze postać właśnie zmaga się z takimi problemami i pokazuje jak sobie z nimi radzić.
– relaksacyjne dają uczniom czas na relaks oraz odpoczynek. Ich celem jest uspokojenie i rozładowanie napięcia u dzieci. Bohater odczuwa wszystkimi zmysłami to, co się z nim dzieje.
– psychoterapeutyczne mają na celu podobnie tak jak bajki psychoedukacyjne przekazywać możliwość radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które zdarzają się w życiu dziecka. Główna postać literacka wie jak zachować się w danej sytuacji. Maluch może właśnie z tego korzystać i wzorować się na niej.
Bajki czytane swojemu dziecku np. podczas zasypiania stwarzają mu możliwość kontaktu i spędzenia czasu razem z rodzicem co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o pozytywne relacje dziecka z mamą czy z tatą. A szczególnie we współczesnym świecie, kiedy opiekunowie mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci. Aby bajka miała wpływ na najmłodszych musi, być napisana w prosty i logiczny sposób oraz nie powinna być za długa, ponieważ maluchy nie skupią uwagi przez długotrwały czas. Wartości moralne, które dostarczają bajki i baśnie mogą pozytywnie wpłynąć na zachowanie dzieci. Warto podkreślić, że każda bajka posiada pouczenie, czyli tak zwany morał, który też uczy i daje dziecku możliwość do myślenia. Kiedy przeczytamy bajkę maluchom to, wskazane jest, aby o niej porozmawiać z dziećmi. Dowiedzieć się co tak naprawdę o niej myślą i jak zachowałyby się w sytuacji głównej postaci. Jeśli dziecko nie zrozumie założenia i morału bajki, warto wytłumaczyć mu to, pouczyć go w atrakcyjny sposób. Literatura dziecięca ma duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka. Bajki i baśnie uczą jak postępować oraz jakimi zasadami kierować się w życiu.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 85

Dodaj komentarz