Początek roku szkolnego w nowej rzeczywistości

4.9
(36)

Skoszone zboża, puste pola, cichutko opadające liście z drzew jeszcze w niewielkiej ilości, to wszystko wiąże się z nadchodzącą jesienią. Lato mówi nam powoli do widzenia, a wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Nauczycielom, rodzicom a przede wszystkim uczniom ten miesiąc kojarzy się z nowym rokiem szkolnym. Nowe wyzwania, nowe propozycje znajomości, nowa wiedza to wszystko czeka na nas od 1 września w murach szkolnych.
Z dzieciństwa rozpoczęcie roku szkolnego kojarzy nam się ze strojem galowym, salą pełną uczniów i rodziców oraz z niekończącymi się rozmowami z koleżankami o wspomnieniach i wakacyjnych przygodach. Rozmowom nie było końca, a wszystko to odbywało się w licznych grupach. Wychowawczyni pierwszego dnia szkoły informowała nas o książkach i planach na nadchodzący rok szkolny. Od kiedy pamiętamy, ten dzień był zawsze pełen wrażeń, ale także niepokoju co nas może spotkać i z czym przyjdzie nam się zmierzyć. 1 września to bardzo symboliczna data, która wywołuje w nas wspomnienia beztroskich chwil i cudownego dzieciństwa.
Początek roku szkolnego 2020/2021 będzie wyglądał nie co inaczej od poprzednich. Mamy na myśli tutaj panującą obecnie pandemię i obostrzenia z nią związane. Szkoła musi zapewnić warunki najbezpieczniejszego powrotu uczniów do placówki. To na niej spoczywa ta ogromna odpowiedzialność za zdrowie ludzi, którzy pracują i uczęszczają do szkoły. Wydaje nam się, że nie będzie ogólnego apelu rozpoczynającego rok szkolny, w którym brali udział wszyscy uczniowie i nauczyciele. Rozpoczęcie roku szkolnego będzie w różnych godzinach dla danych klas, jeśli pogoda pozwoli, możemy wykorzystać przestrzeń otwartą. Szkoły powinny być również wyposażone w płyny dezynfekcji, aby jak najczęściej można było wykonać czynności higieniczne. Niestety mamy taką sytuację, a nie inną, dlatego musimy się do niej dostosować. Pamiętajcie, że wasze zdrowie i zdrowie waszych dzieci jest najważniejsze. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia i zachorowań uczniowie, powinni stosować kilka prostych zasad:
– często myć ręce;
– unikać zgromadzeń z dużą liczbą osób;
– korzystać tylko ze swoich przyrządów;
– nie dotykać oczu, ust i nosa;
– mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych.
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to dla uczniów zawsze wielkie wydarzenie. To zależy od nas, jak go zapamiętamy. Dla każdego to trudna sytuacja, która czasem powoduje nerwowe zachowania. W szczególności pomyślmy o najmłodszych uczniach, którym trudno będzie wytłumaczyć, aby zachowywali dystans od innych dzieci. Są oni przyzwyczajeni do tego, że bawią się ze sobą i razem spędzają czas. Dlatego w tej trudnej sytuacji powinniśmy wykazać się wielką empatią, która pomoże nam zrozumieć uczniów. O empatii często mówimy, że to wczuwanie się w sytuację innych. Dlatego czas pandemii może być czasem w którym, możemy zrozumieć i wesprzeć innych ludzi. My ze swojej strony życzymy zarówno uczniom, nauczycielom, ale także i rodzicom pokoju ducha i jak najszybszego powrotu do „normalności”.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 36

Dodaj komentarz