Przemoc w domu i jej wpływ na psychikę dziecka

4.9
(59)

Dziecko najlepiej rozwija się w kochającej, szczęśliwej oraz pełnej miłości i zrozumienia rodzinie. Dom jest pierwszym i najważniejszym środowiskiem, w którym dziecko poznaje zasady i uczy się zachowań obowiązujących w społeczeństwie. Rodzice, tworząc taką atmosferę w domu swojemu potomkowi, przyczyniają się do jego prowidłowego rozwoju we wszystkich sferach: emocjonalnej, społecznej, fizycznej, psychicznej i intelektualnej.
               Jednak takie szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo nie jest dane każdemu dziecku. Zdarzają się coraz częściej takie sytuacje, które możemy zaobserwować np. w telewizji, czy też w internecie czy środowisku szkolnym, gdzie dziecko doświadcza przemocy domowej ze strony ojca lub matki, albo jest świadkiem kłótni oraz znęcania się i nadużywania siły fizycznej przez męża nad żoną. Jak to wpływa na psychikę dziecka? Co czuje, kiedy widzi, jak człowiek robi krzywdę drugiemu człowiekowi?
            Dziecko jest istotą, która potrzebuje od rodziców wsparcia oraz pomocy w problemach, które go trapią. Co ma zrobić w przypadku kiedy to właśnie jego rodzice i ich zachowanie stwarzają te przeciwności? Gdzie ma szukać pomocy? Dziecko wychowując się i dorastając w rodzinie, która nie daje mu bezpieczeństwa i stabilizacji, nie będzie funkcjonowało prawidłowo. Zacznie się obwiniać i stwierdzi, że to ono jest przyczyną takiej sytuacji w rodzinie. Może mieć problemy w nauce i nawiązywaniu kontaktów rówieśniczych. Taka niekorzystna sytuacja w domu rodzinnym wpływa na jego zdrowie nie tylko psychiczne, ale też fizyczne. Objawiać się to może zaburzeniem cyklu snu, jedzenia oraz czynności fizjologicznych. Dlatego istotna jest obserwacja wszystkich uczniów w szkole. Nauczyciel, który zauważy coś niepokojącego w zachowaniu dziecka, może porozmawiać ze szkolnym psychologiem i otoczyć ucznia szczególną opieką. Kiedy nie otrzyma na czas pomocy od innych osób, może po prostu zamknąć się w sobie, co najczęściej jest przyczyną stanów lękowych lub depresji. A w takim przypadku zostaje tylko terapia i rozmowy ze specjalistami. Co trwa bardzo długo… Bez wieloletniej terapii są nikłe szansę, że poradzi sobie w dalszej przyszłości. Takie dzieciństwo odbije się echem w dorosłym życiu. Jako osoba dorosła będzie miała problem z radzeniem sobie ze własnymi emocjami oraz założeniem rodziny. Często jest tak, że osoby, które w dzieciństwie doświadczyły bólu i cierpienia odgrywają się na swojej rodzinie i traktują własne potomstwo tak, jak sami byli traktowani w przeszłości. Nie znają innego sposobu, aby uporać się z traumą z dzieciństwa.
                  Przemoc fizyczna, jak i psychiczna jest jedną z najgorszych krzywd, którą możemy wyrządzić własnemu dziecku. Dlatego starając się o potomstwo, bądźmy świadomi tego, że wychowanie dziecka to bardzo odpowiedzialna i niełatwa droga. Najważniejsze jest to, aby w domu rodzinnym panował szacunek i miłość do drugiej osoby. Dziecko powinno być świadome, że w każdej chwili może zwrócić się do najważniejszych osób w swoim życiu i poprosić o pomoc w trudnej sytuacji.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 59

Dodaj komentarz