Rozwód rodziców a dziecko

4.9
(52)

Obecnie możemy zaobserwować zwiększoną ilość spraw rozwodowych. Czemu tak się dzieje? Niezależność, odmienne charaktery, wspólne niezrozumienie to najczęstsze przyczyny rozwodów. W dzisiejszych czasach wiele osób stara się wciągnąć dziecko w swoje dorosłe sprawy. Dziecko staje się kartą przetargową.
My uważamy jednak, że można rozstać się z drugą osobą bez negatywnych skutków dla dzieci pod warunkiem, że rodzice są w stanie:
– zapewnić poczucie bezpieczeństwa dzieciom;
– nie obarczać ich odpowiedzialnością;
– zachować pozytywny obraz obojga rodziców;
– okazywać miłość dzieciom przez obojga rodziców;
– nie wciągać dzieci w konflikty okołorozowdowe.
            Wszystko zależy głównie od wieku dzieci. Najmłodsi do 3 roku życia silniejszą więź mają z matką. Jej zachowanie w tym jakże trudnym czasie jest wyznacznikiem samopoczucia dzieci. Rozwód rodziców jest opisywany jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Często pojawia się konflikt okołorozwodowy, który rozgrywany jest na oczach dzieci. W trakcie rozwodu dzieci silniej są narażone na wpływy rodzica, z którym mieszkają. Zdarzają się sytuacje, kiedy jeden rodzic próbuje zniechęcić je lub odseparować od drugiego rodzica.
            Bywają sytuacje, kiedy rozwód jest lepszym rozwiązaniem niż myślenie, że najlepsza jest dla dzieci pełna rodzina. Każda sytuacja rodzinna jest inna i nie można tego ujednolicać. Dla jednych lepsze jest pozostanie razem i naprawienie tego, co się zepsuło, a dla drugich lepszym wyjściem będzie rozstanie. Dziecko wychowujące się w rodzinie czerpie wzorce i tylko od nas, osób dorosłych zależy to, czy będą one właściwe, czy niewłaściwe.
            Wszakże musimy pamiętać, że pomimo tego, że nie wyszło, jesteśmy związani z tą drugą osobą do końca życia, gdyż wspólnie mamy wychowywać dziecko, choć nasze drogi się rozeszły. Zapewne nie jest to proste zadanie, ale dla dobra dzieci rodzice są w stanie zrobić wszystko. Ważne, tylko żeby nie dać się zawładnąć złymi emocjami, które w tym czasie kłębią się w naszych głowach. Kolejnym ciosem jest dla osób dorosłych, sytuacja, kiedy była żona lub były mąż próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Tak naprawdę nikt z nas nie chce być samotny, każdy ma prawo do szczęścia. Będąc osobą odpowiedzialną i szanującą drugą osobę, musimy wykazać się wielkim taktem. Naszą priorytetową sprawą jest dobro dziecka, to ono powinno czuć się dobrze i bezpiecznie. Musimy pomóc zrozumieć mu sytuację, w jakiej się znalazło. Przerzucanie winy i obarczanie o wszystko drugiej strony do niczego dobrego nie doprowadzi.
Mamy dla Was kilka zasad, które są niezbędne w czasie rozwodu:
1) postarajcie się o to, aby ograniczyć ilość zmian, z którymi musi zmierzyć się dziecko;
2) zadbajcie o kontakty dziecka z drugim rodzicem. Nawet jeśli jesteście w konflikcie, inicjujcie spotkania;
3) dużo rozmawiajcie z dzieckiem;
4) uzbrójcie się w cierpliwość;
5) nie wykorzystujcie dziecka jako posłańca lub szpiega;
6) tłumaczcie, że rozwód dotyczy współmałżonków, a nie rodziców – nimi będziecie do końca życia.
            Skala rozwodów w Polsce z roku na rok przybiera na sile. Pamiętajmy, że nawet jeśli przyjdzie nam się rozstać, zróbmy to z klasą. Odłóżmy na bok wszystkie złe emocje i skupmy się na tym, co dobre dla nas i naszego dziecka.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 52

Dodaj komentarz