Samogłoskowe memory

4.8
(72)
Slider

Dziś proponujemy wam zabawę edukacyjną pod tytułem „Samogłoskowe memory”. Samogłoski są to litery w alfabecie, których jest 9 ze względu na literę u, która jest zapisana w dwóch różnych zapisach graficznych.
Samogłoski sprawiają, że mowa jest melodyjna. Ułatwiają naukę czytania i wyrażania własnych emocji, dlatego tak ważna jest ich znajomość i prawidłowe artykułowanie. W edukacji wczesnoszkolnej w zapisie graficznym zaznaczamy je na czerwono.
Do naszej zabawy edukacyjnej będą potrzebne:
– korki w kolorze czerwonym – 18 sztuk,
– klej,
– nożyczki,
– flamaster lub długopis,
– 18 kółek o wewnętrznej średnicy korka.
Wykonanie zabawy zaczynamy od wpisania do środka kółek par samogłosek A,Ą,E,Ę, I, O, U,Ó, Y (zwracamy uwagę na ewentualne prześwity napisanej samogłoski przez korek. Jeśli, używamy markera proponujemy, wykonać to na bloku technicznym). Następnie wycinamy koła i przyklejamy od wewnątrz korka. Tak przygotowane elementy odwracamy i mieszamy według własnego uznania. Układamy w 3 rzędy po 6 korków lub w innej, wymyślonej przez siebie kombinacji. Zasady są takie, jak w tradycyjnej zabawie typu „memory”. Polegają one na szukaniu takich samych samogłosek i połączeniu je w pary. Połączone pary odkładamy na bok i szukamy kolejnych. Można bawić się samodzielnie lub w parach. Jeśli gramy z kimś, wygrywa ta osoba, która ma więcej par. Dodatkowym utrudnieniem dla starszych dzieci może być podawanie wyrazów na daną samogłoskę słyszaną w nagłosie, śródgłosie, wygłosie. Życzymy miłej zabawy.

Zapraszamy do oceny

4.8 / 5. 72

Dodaj komentarz