Skutki zbyt wczesnego dostępu do tabletów lub smartfonów

4.8
(85)


Skutki zbyt wczesnego dostępu do tabletów lub smartfonów. Dzisiaj chyba już nikt nie wyobraża sobie życia bez telefonu, a większość z nas ma co najmniej jeden tablet w swoim mieszkaniu. Te dobrodziejstwa technologiczne w ostatnim czasie przeżyły niezwykły rozkwit. Zarówno tablety, jak i telefony bez problemu łączą się z internetem. Dzieci w coraz młodszym wieku mają dostęp do takich urządzeń. Co ciekawe, ostatnio czytałyśmy artykuł, w którym najwięksi producenci telefonów takich jak: Microsoft czy Apple, nigdy nie pozwalali swoim dzieciom bawić się telefonami, korzystać z tych dóbr technologicznych. Zastanówmy się, dlaczego tak mogło się dziać?
Zbyt wczesne korzystanie z tabletów lub smartfonów może powodować:
• zaburzenia koncentracji uwagi,
• opóźnienia rozwoju mowy,
• problemy ze snem,
• osłabienie motoryki małej,
• zaburzenia emocjonalne,
• wady postawy,
• trudności z zaakceptowaniem reguł społecznych,
• nadpobudliwość,
• trudności w rozumieniu poleceń.
Drodzy rodzice pamiętajcie! U niemowląt, do 12 miesiąca życia, stymulacja wysokimi technologiami może spowodować:
– spowolniony rozwój motoryki małej i dużej,
– brak gaworzenia,
– brak koncentracji na twarzy osoby dorosłej,
– brak wsłuchania się w głos osoby dorosłej.


My, jako doświadczeni pedagodzy uważamy, że na korzystanie z dóbr technologicznych jeszcze przyjdzie czas. Nie można zbyt małych dzieci narażać na promieniowanie z ekranu telefonu czy tabletu, a także telewizora. Zamiast tego poczytajmy dziecku książkę, posłuchajmy muzyki, pobawmy się z nim klockami, zorganizujmy mu czas bez korzystania z wysokich technologii.
Jeżeli już decydujemy się na dostęp naszych dzieci do tabletu lub telefonu, zadbajmy o to, żeby czas korzystania nie był zbyt długi, aby nie odbywało się to w czasie posiłków oraz tylko i wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu zastanowicie się choć trochę, czy naprawdę warto wcześnie dawać dziecku do ręki tablet, czy telefon.
Obserwując dzieci w szkole, większość z nich ma już telefon. Ja swój pierwszy aparat telefoniczny dostałam w wieku 16 lat, dziś 6 -7 latki biegają z takimi urządzeniami w ręku. W naszej szkole podczas przerw można zauważyć, że na korytarzach są dzieci, które mają nos w telefonie. Podejrzewamy, że bezpowrotnie skończyły się czasy budowania relacji rówieśniczej na szkolnej przerwie. Dzieci nagminnie pytają o możliwość wyciągnięcia telefonu nawet podczas pobytu w świetlicy, po to, aby grać w gry. Tłumaczę im, że w trosce o ich rozwój i ochronę wzroku, nie zgadzam się na to.
O tym, czy wasze dziecko korzysta z dóbr technologicznych, w jakim wieku, w jakim celu decydujecie wy. Półgodzinne korzystanie z tabletu czy telefonu może być świetną nagrodą dla dziecka, po całotygodniowym dobrym zachowaniu. Nie miejmy żadnych wyrzutów sumienia i mówmy dziecku nie, kiedy uznamy, że na coś nie zasłużyło. Wolny czas można zagospodarować o wiele ciekawiej niż “posiadówka” przed telewizorem, tabletem czy telefonem.

Zapraszamy do oceny

4.8 / 5. 85

Dodaj komentarz