Sposób oddziaływania reklam na dzieci

4.9
(70)

Reklama telewizyjna nie jest adresowana tylko do osób dorosłych, dużą część odbiorców stanowią dzieci. Młodzi odbiorcy chętnie oglądają reklamy, a to ma ogromne znaczenie dla reklamodawców. Zamierzonym celem reklamy jest zachęcenie odbiorcy do zakupienia reklamowanego produktu. Z niezamierzonym oddziaływaniem mamy do czynienia w przypadku dzieci, które z reguły nie mają pieniędzy, więc reklama rozbudza w nich chęć posiadania produktu przedstawionego w reklamie.

            Reklamy są dobrze dostosowane do upodobań dzieci. Posiadają żywe kolory, są krótkie, mają przyjazny charakter i często występują w nich postaci z ulubionych bajek. Zachcianki i życzenia dzieci występujących w reklamie są natychmiastowo spełniane. Reklamy w telewizji są codziennie wielokrotnie powtarzane. Dzieci, które nie skończyły jeszcze 10 roku życia są łatwo wierne i są dobrym materiałem manipulacyjnym. Producenci dużo reklam adresują wprost do dzieci. Przedstawiają one słodycze, zabawki, gry komputerowe. Umieszczane są w bezpośrednim sąsiedztwie programów dziecięcych. Najmłodsze dzieci w przeciwieństwie do dorosłch, odbierają reklamę bezkrytycznie. Zdarza się, że się rozczarowują, gdy kupiony produkt w rzeczywistoąci różni się od tego widzianego w reklamie. Gdy to odkrywają są rozczarowane i smutne, a przede wszystkim czują się oszukane przez osoby dorosłe. Dopiero, gdy stają się coraz starsze dociera do nich sens reklam, a także zaczynają różnicować pod względem tego, co dana reklama przedstawia i dla kogo przeznaczony jest reklamowany produkt, co im się podoba w reklamie, a co nie.

            Dziecko w reklamie jest postrzegane w różny sposób: dziecko w rodzinie, dzieko w grupie rówieśniczej, dziecko w roli eksperta, dziecko odgrywające rolę osoby dorosłej, dziecko w swoim magicznym świecie, dziecko jako bobas.

           Osoba dziecka w reklamie przedstawiana jest, jako ktoś godny do naśladowania dla dzieci w podobnym wieku. Reklamy silnie oddziaływaują na psychikę dziecka. Jeśli w reklamie usłyszy, że będzie silne i zdrowe, przyjmuje, że tak jest w rzeczywistości. Dzieci bardzo szybko ulegają magii reklam. Przeciętna reklama telewizyjna trwa około 30 sekund. W pierwszych sekundach przykuwa się uwagę odbiorcy, póżniej prezentuje się produkt i wskazuje jego korzyści, a na końcu używa się sloganu ( krótkiego hasła kojarzącego się z danym produktem). Dzieci zachęcone przedstawionym produktem nabierają ochoty na posiadanie go. Reklamowane rzeczy wcale nie są tanie, więc wiąże się to z uszczupleniem portfela rodzica. Często ulegamy presji dzieci i kupujemy im to, czego one chcą, a nie co faktycznie jest potrzebne.

Uważamy, że przy zakupie zabawek, gier powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zdarzają się sytuacje, że zabawki czy też gry kosztują dużo pieniędzy, a nasze pociechy się nimi nie bawią. Nie ulegajmy stereotypom, zastanówmy się przy zakupie czy ta rzecz posłuży nam przez dłuższy czas i rzeczywiście przyniesie dziecku długotrwałą radość z jej posiadania …

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 70

Dodaj komentarz