Każdy z nas jest człowiekiem. Nikt nie jest idealny i zdarza się, że popełnia błędy, dokonuje złych wyborów. Wiele osób ma problem z przyznaniem się do popełnienia błędu. Są jednak takie błędy, które nie powinny zostać popełnione, bo ich konsekwencje możemy odczuwać przez długie lata. Mówimy tu o błędach wychowawczych. Każdy rodzic jest przeświadczony o tym, że wychowuje dziecko właściwie. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy błąd.
1. Lekceważenie tego, co czuje dziecko
Musimy mieć na uwadze, że dziecko troszkę inaczej postrzega świat niż my, osoby dorosłe. Dobra relacja z dzieckiem wzmacnia zdrowe poczucie jego wartości. Tak jak każdy, dziecko odczuwa emocje. Nie możemy ich lekceważyć i mówić dzieciom, przestań płakać i się złościć, bo nie ma ku temu powodów.
2. Brak jasno wyznaczonych granic
Nie ma chyba nic gorszego dla dziecka, jak niewiedza, na co może sobie pozwolić, a na co nie. Powinniśmy mieć świadomość tego, że wychowujemy małego człowieka, który musi nauczyć się żyć w społeczeństwie i przestrzegać obowiązujących w nim zasad. Dziecko nie może mieć zupełnej swobody działania, ponieważ po dłuższym czasie „wejdzie nam na głowę”. Jasno postawione granice sprawią, że dziecko będzie wiedziało, co może robić, a za co czeka je konsekwencja.
3. Częstsza krytyka, niż chwalenie dziecka
Każdy z nas lubi być doceniany, chwalony. Dzieci mają tak samo. Czy rzeczywiście chwalicie swoje dzieci? Czy tylko od nich czegoś wymagacie? W tym momencie chwila dla Was na autorefleksje. Możecie nam wierzyć, że chwalenie nawet częste nie „zepsuje” go. Wręcz przeciwnie dziecko będzie wiedziało, co robi dobrze i stanie się pewniejsze siebie. Jego motywacja do działania wzrośnie.
4. Nie okazywanie uczuć dziecku
Powinniśmy jak najczęściej mówić dzieciom, jakie są cudowne, mądre, dobre i jak bardzo je kochamy. Nie możemy zapominać o przytulaniu i całowaniu, dzieci potrzebują bliskości. Te, które nie zaznały bezwarunkowej miłości od swoich rodziców, nie będą w przyszłości umiały okazać jej swoim dzieciom.
5. Dokonywanie porównań dzieci
Każdy z nas jest inny. Każdy rozwija się w swoim tempie, ma inne pasje i zainteresowania. Bardzo często zdarza się, że rodzice porównują swoje dzieci. Prześcigają się w osiągnięciach swoich pociech. My jako rodzice, musimy patrzeć na dziecko indywidualnie. Wspierać jego rozwój, a nie sugerować się np.tym, że syn koleżanki już siedzi, a mój w tym samym wieku jeszcze nie.
Zawsze powtarzamy, że wychowanie dziecko to niełatwe zadanie. Musimy postępować rozważnie, aby nie skrzywdzić dziecka. Czasem wystarczy naprawdę nie wiele, aby poczuło się źle, było wycofane i niepewne siebie. Ogrom pracy, jaki wkładali rodzice w nasze wychowanie, powinien procentować, w tym, jak Wy wychowujecie swoje potomstwo. Przychodzą chwile zwątpienia, złości, bezradności, ale musimy mieć świadomość, że to my jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie dziecka na mądrego i wartościowego człowieka w tym coraz bardziej „zwariowanym świecie”.