Co zrobić, kiedy dziecko przeklina?

5
(30)

Co zrobić, kiedy dziecko przeklina? Pracując z dziećmi, z pewnością niejednokrotnie słyszeliście, jaki kilkulatek używa wulgarnych słów. Bywają też sytuacje, kiedy to rodzice słyszą szokujące słowa. Musimy pamiętać, że używanie niecenzuralnych słów przez dzieci zdarza się często. Co wtedy robić? Jak reagować?
Dla dzieci to frajda, kiedy obserwują reakcje osób dorosłych na wypowiadane „niedozwolone” słowa. Dzieci mają poczucie, że posiadły jakąś czarodziejską moc, możliwość wpływania na reakcje czy to rodziców, nauczycieli, czy osób dorosłych.
Dzieci szybko się uczą. I zazwyczaj są to słowa zasłyszane od rodziców. Wiele razy w szkole rozmawiałyśmy z dziećmi, gdzie słyszały te słowa, których używają. Bez zastanowienia mówią, że takich słów używa mama, czy tata. W tym momencie musimy zastanowić się nad zasobem własnych słów, szczególnie w obecności dzieci.
Kiedy dziecko przeklina. Co robić?
• przede wszystkim należy zastanowić, się czy dziecko obserwuje przeklinanie u nas lub kogoś innego;
• wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie chcecie, aby używało takich słów;
• zapytać, czy wie, co oznacza dane słowo;
• zaproponować dziecku używanie innego słowa zamiast wulgaryzmu;
• czasem pomaga ignorowanie;
• przepraszać, za wypowiedziane przez nas złe słowa. Dzięki temu dziecko pozna, które słowa są akceptowalne, a które nie. Dziecko pozna hierarchie słów. Uświadomi sobie, że wulgaryzmy są czymś złym. Jeśli nie będziemy przepraszać, w głowie dziecka pojawi się chaos. Dlaczego rodzice mogą przeklinać, a ja nie?
• wyciągać konsekwencje za przeklinanie. Bądźmy konsekwentni.
Przeklinanie to pewien etap rozwoju. Dziecko w ten sposób chce zwrócić na siebie uwagę. Często nie ma świadomości, że łamie jakieś zasady.


Gdy dziecko po raz pierwszy użyje przy nas brzydkiego wyrazu, nie złośćmy się, nie róbmy scen. Lepiej spokojnie powiedzieć, że nie podoba nam się słowo, którego użyło. Należy wytłumaczyć dziecku, że w ten sposób może sprawić komuś przykrość, kogoś urazić.
Kiedy sytuacja powtarza się. w miejscu publicznym np. na placu zabaw, w gościach, w galerii. Należy wziąć dziecko na stronę i powiedzieć mu stanowczym głosem: „Jeśli jeszcze raz odezwiesz się brzydko, będziemy musieli wrócić do domu”. Ważne, żeby to nie były słowa rzucane na wiatr. Jeśli dojdzie do ponownego użycia wulgaryzmu, musimy natychmiast udać się do domu. Dziecko musi mieć poczucie, że jesteśmy konsekwentni.
Jeśli zauważycie, że dziecko przeklina w złości. Zaproponujcie mu inne słowa np.: „kurka wodna”.
Jak już powtarzałyśmy wielokrotnie wychowanie dzieci to długotrwały i żmudny proces. Zdarzają się sytuacje, na które często nie jesteśmy gotowi, nie wiemy jak się zachować. Używanie wulgarnych słów przez dzieci z pewnością jest tą sytuacją. Nigdy nie wiemy, kiedy dziecko wypali z niewłaściwym słowem. Grunt to zachować spokój i nie dać ponieść się emocjom. Szczere rozmowy i tłumaczenie dziecku, co można, a czego nie, powinno pomóc. Wszystko zależy od reguł i zasad, panujących w danej rodzinie.

Zapraszamy do oceny

5 / 5. 30

Dodaj komentarz