Czas – najcenniejszy prezent dla dziecka

4.9
(42)

Czas – najcenniejszy prezent dla dziecka. W dzisiejszej rzeczywistości czas to najlepszy prezent, jaki możemy sprawić swojemu dziecku. Jest to wartość, której nie da się kupić w sklepie, czy przez internet. To wartość, o której decydujemy my sami – rodzice.
            Wraz z rozwojem cywilizacji nastały czasy, kiedy ludzie żyją w wielkim pędzie. Brakuje im czasu na wszystko, nawet dla własnego dziecka. Z racji tego, że pracujemy w szkole taki obrazek, mijamy po kilkanaście razy dziennie. Rodzice nie słuchają tego, co mówią do nich dzieci, non stop je pospieszają, bo się spóźnią i tak wkoło.
Ostatnio dziecko opuszczając szkolne mury, mówiło do mamy: „Zobacz, udało mi się coś fajnego narysować”, a mama na to: „Spieszę się, nie mam czasu!”. Być może te działania są nieświadome, ale z pewnością ranią młodego człowieka.
            Czemu tak mało wiemy, o swoich dzieciach??? Dlaczego z nimi nie rozmawiamy? Czemu czas wolny wypełniamy im grami komputerowymi lub na telefonie? Poświęcenie czasu dziecku, nie ma nic wspólnego z wybraniem ulubionego kanału telewizyjnego, podarowaniu mu tabletu, telefonu komórkowego, czy laptopa. Nie jest to także zapewnienie edukacji. To o wiele coś ważniejszego. Tutaj musimy poprosić Was o autorefleksje, jak to jest u Was?
            Niedawno rozmawiałyśmy z pewną mamą, która pracuje z trudną młodzieżą. Trafił do niej 15-latek, pod wpływem narkotyków od góry do dołu ubrany w same oryginalne rzeczy. Gdy już powoli doszedł do siebie, powiedział do matki: „Mamo, ratuj mnie”. Drogie i ekskluzywne rzeczy kupowane dzieciom, nie zastąpią im czasu wolnego z rodzicami, tej bliskiej więzi. O ile mamy jeszcze kontrolę nad kilkulatkiem, o tyle zaczynają się schody, kiedy dziecko wchodzi w okres buntu nastoletniego. Wtedy, o wiele trudniej nam nad nim zapanować. W tym okresie powinniśmy być wyjątkowo czujni. Niestety wiek młodzieńczy, to z własnego doświadczenia wiek nieodpowiednich zachowań, niekiedy nieodpowiedniego towarzystwa. Dziecko pozostawione samo sobie szuka dla siebie oparcia, swojej drogi. Często w tym wieku dochodzi do konfliktów z rodzicami. Dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, aby być blisko. Dziecko powinno nam ufać, czuć się bezpiecznie i bez żadnej krępacji przychodzić z nurtującym je problemem. Czas wolny spędzony z dziećmi to doskonała okazja dla rodziców, aby dowiedzieć się co u nich. Czy są jakieś problemy, z którymi dziecko nie daje sobie rady. Zainteresowanie ze strony rodzica jest w dzisiejszych czasach czymś coraz rzadziej spotykanym. Musimy pamiętać, że to my kształtujemy model rodziny, który będą powielać nasze dzieci.
            Nie bójmy się okazywać dzieciom uczuć. Przytulajmy je, całujmy, niech czują, że je kochamy, są dla nas ważne. To wasze zaangażowanie w wychowanie młodego człowieka z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko było dobrym, wartościowym człowiekiem.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 42

Dodaj komentarz