Czy dziecko powinno uprawiać sport?

5
(28)

Czy dziecko powinno uprawiać sport? Dzieci są pełne energii, nie usiedzą w miejscu. Biegają, skaczą, kopią piłkę, uwielbiają ruch i różne zabawy ruchowe. Starajmy się, aby najmłodsi rozwijali w sobie aktywność fizyczną, a nie ją tłumili. Dziecko już od najmłodszych lat powinno uprawiać sport. Dlaczego? Tego, dowiecie się z tego artykułu.
Uprawianie sportu bądź swobodny ruch, bardzo dobrze wpływa na zachowanie naszego zdrowia w dobrym stanie. Plac zabaw, boisko czy też basen to miejsca, gdzie dziecko zaspokaja swoją naturalną potrzebę ruchu. Takie zabawy ruchowe niosą za sobą bardzo dużo korzyści. Jakich? Zaraz się przekonamy.
Pierwszą najważniejszą zasadą jest to, że ruch wzmacnia nasze ciało. Dziecko, które będzie ćwiczyło od najmłodszych lat, zwiększa szanse zachowania lepszego zdrowia, jako już dorosły człowiek. Mięśnie, kości dziecka kształtują się w młodym wieku. Dlatego tak ważna jest ta aktywność fizyczna, ponieważ pozwala na to, aby sylwetka i ciało było odpowiednio rozwinięte. Ponadto ruch poprawia wydolność, dotlenia tkanki.
Kolejnym zaletą uprawiania sportu już w młodym wieku jest to, że dziecko uczy się zdrowej rywalizacji i gry fair play. Przebywając wśród grupy rówieśniczej, dostrzegamy, że sport nie tylko wzmacnia nasze ciało, ale również i charakter. Poznajemy i akceptujemy zasady, które później wykorzystujemy np. na boisku, ale i nie tylko. Uczymy się pomagać sobie, ale również i naszego przeciwnikowi. To jest właśnie ta zdrowa rywalizacja, gdzie liczy się dążenie do wygranej, ale uczciwie wobec siebie i innych osób.
Następną zaletą sportu jest to, że dodaje pewności siebie. Każdy człowiek jest inny, każdy ma inne predyspozycje i inny charakter. Sport pozwala na to, aby odkryć to, co w nas najlepsze. Jeden człowiek będzie świetnie jeździł na rolkach, drugi bardzo dobrze będzie radził sobie w kopaniu piłki do bramki. Jest tyle dyscyplin sportowych, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie realizował swoje zainteresowania.
Czwartą zaletą uprawiania sportu jest wzmocnienie więzi rodzinnych i nie tylko. Sport łączy pokolenia. Czasem widzimy na trybunach całe rodziny, które przyjechały kibicować swojej ulubionej drużynie. To jest piękne i świadczy o tym, że w sporcie ważna jest akceptacja i wsparcie. „Rodzinny” sport pozwala na bycie razem, bycie blisko co jest bardzo istotne w budowaniu relacji między dziećmi a rodzicami.
Piątą korzyścią z uprawiania sportu jest to, że ciało się hartuje. Od młodego wieku kształtuje się w nas układ odpornościowy. Pomaga nam w tym czas spędzony na świeżym powietrzu. Dlatego ważne jest to, aby codziennie się ruszać. Kilka chwil na spacerze nawet w mroźne dni pozwoli nam się ustrzec przed wirusami i chorobami.
Zalet z ruchu i aktywności fizycznej jest o wiele więcej. Ja wypisałam te najważniejsze dla rodziców i dzieci. W dobie pandemii, gdzie uczniowie spędzają naprawdę dużo czasu przed ekranem warto zainteresować dzieci sportem. Nie tylko dlatego, że jest bardzo zdrowy, ale również dlatego, aby dzieci doświadczyły czegoś nowego, co może w przyszłości stać się ich pasją.

Zapraszamy do oceny

5 / 5. 28

Dodaj komentarz