Dla współczesnych nastolatków korzystanie z Internetu to codzienność. Trzeba przyznać, że daje on mnóstwo możliwości, a wręcz stał się jednym z najważniejszych źródeł komunikacji i nauki. Odeszło się od tradycyjnego poszukiwania informacji w encyklopediach, słownikach i innych książkach. Dziś dzieci wyciągają telefon lub tablet i szukają informacji w sieci. Musimy pamiętać, że korzystanie z Internetu ma swoje plusy, ale także minusy.
W telewizji oraz w Internecie co chwila słyszy się lub czyta informacje o zaginięciu nastolatków. Może wynikać to z faktu, iż często zawierają oni znajomości internetowe i wyruszają w drogę, aby spotkać się z daną osobą. Kiedy dochodzi do spotkania, okazuje się, że spotykają osobę, która nie jest tym, za kogo się podawała. Kontakty zawierane w sieci z obcymi ludźmi mogą być bardzo niebezpieczne nie tylko na podłożu psychicznym, fizycznym, ale także seksualnym.
Wizja świata prezentowanego w mediach społecznościowych zdecydowanie odbiega od prawdziwej rzeczywistości. Wystawne życie, drogie ubrania i kosmetyki, wielkie domy są dość często przedmiotami wypożyczanymi na potrzeby budowy kontentu, który ma za zadanie przyciągnąć, jak największą publikę, wśród której jest młodzież. Nie są to przedmioty, które twórcy kupują za gotówkę i stanowią część ich majątku. Głównie wypożyczane są samochody, a wystawne doby są wynajmowane. Kosmetyki czy drogie gadżety są elementami promocji i przekazywane są w zamian za ich promowanie. Przepych który widzimy w mediach internetowych na kanałach YouTube jest przemijającą modą. Youtuberzy, który generują milionowe odsłony, z czasem tracą publikę. Dlatego stawianie sobie za przykład tego typu działalności jako sposób na życie, jest bardzo mylne. Dziś pytając trzecioklasistów, kim chcieliby zostać w przyszłości, najpopularniejszą odpowiedzią jest, że youtuberami. Treści prezentowane w sieci stwarzają pozorne możliwości zarabiania dużych pieniędzy bez wykształcenia, zawodu czy umiejętności, co jest fikcją. Gdy młody człowiek zderza się z rzeczywistością, nie umie sobie z tym poradzić. Kiedy okazuje się, że treści prezentowane w siecie, tracą popularności, a nowe jej nie zyskują mogą pojawić się problemy emocjonalne. Młodzież sięga po różnego rodzaju używki: alkohol, papierosy, narkotyki, czy dopalacze.
W dzisiejszych czasach nie jest problemem, ilość godzin, które spędza dziecko przed ekranem telefonu czy komputera, ale jakich treści poszukuje w sieci. Ogromną furorę robią kanały patostreamerów, którzy dają zły przykład, ale młodzieży to się podoba. Celowe ośmieszanie, wyzywanie czy poniżanie staje się normą, w codziennym zachowaniu młodych ludzi.
Pomimo stosowania wszelakich zapór rodzicielskich młodzież i tak, nie ma problemu z dotarciem do treści, które ich interesują. Nie zawsze te treści są adekwatne do wieku młodego internauty. Co więcej, zdarzają się kanały czy profile prowadzone przez rodziców z dziećmi, gdzie wrzucane filmiki ośmieszają jedną bądź drugą stronę oraz są pozbawione wzajemnego szacunku do siebie. To wszystko dociera do młodzieży, która chce naśladować swoich internetowych idoli we własnym domu…
Zagrożeń czyhających na dzieci w Internecie jest dużo. Rozsądne korzystanie z niego może dać mnóstwo możliwości, lecz bardzo łatwo przekroczyć cienką granicę, a Internet może zniszczyć życie. Kluczową rolę, aby Internet nie stał się zagrożeniem dla młodzieży, odgrywają rodzice. To na nich spoczywa obowiązek pokazywania świata, takiego, jakim jest w rzeczywistości. Mama i tata powinni dawać dobry przykład i niejednokrotnie sprowadzać dziecko na ziemię.