Czy jesteśmy tolerancyjni?

4.9
(73)

Czy jesteśmy tolerancyjni? Tolerancja bardzo istotne i wartościowe pojęcie, które czasem trudno pojąć i się do niego stosować. Definicja tolerancji mówi o szacunku do drugiej osoby, mimo iż nie zgadzamy się z ich upodobaniami lub światopoglądem. A czy to takie łatwe we współczesnym świecie, kiedy każdy ma prawo do wolnego słowa i do wyrażania własnej opinii?
            My, jako osoby dorosłe mamy z budowaniem tolerancji czasem spory problem, a co mają powiedzieć dzieci, które biorą z nas przykład. Najważniejszą rzeczą w uczeniu tolerancji naszych pociech jest, aby pokazać dziecku, że inność i wielokulturowość istnieje, że spotykamy się z tym w naszym codziennym życiu. Warto zaznaczyć, że nie ma dwóch identycznych osób, każdy jest inny i to właśnie jest piękne. Budujmy taką świadomość wśród dzieci, że każdy mimo innego koloru skóry czy innej religii ma coś pozytywnego do zaoferowanie. Każdy przecież ma jakieś zalety. Wpajajmy dzieciom, aby patrzyły sercem, a nie oczami.
My, jako osoby uczące w szkole poruszamy z dziećmi na zajęciach kwestie inności. To jest bardzo istotny temat, nie ukrywany, że wytłumaczenie go nie jest prostą sprawą. We współczesnym świecie trzeba wczuć się w sytuację każdego ucznia dokładać wszelkich starań, aby czuł wsparcie i akceptację bez względu na kolor skóry, czy pochodzenie i Dlatego mamy dla Was propozycje, w jaki sposób uczyć jej i prawidłowo ją rozwijać.
            Pierwszą istotną zasadą jest to, aby w odpowiedni sposób dziecko dobierało słowa. Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, kiedy dziecko np. mówi do osoby „czarny”, ponieważ jest innego koloru skóry, to musimy spokojnie, ale w odpowiednim języku wytłumaczyć, że takie słowa są obraźliwe. Warto zadać takie pytanie dziecku: „czy Tobie byłoby przyjemnie, jak ktoś Ciebie tak nazwał?”. Poruszamy tutaj też kwestie empatii, czyli wczuwania się w sytuacje innych co jest też konieczne do budowania i szacunku do drugiej osoby.
            Drugim ciekawym rozwiązaniem jest to, aby oswajać najmłodszych z różnorodnym światem. W trakcie wykonywania takich czynności np., czytanie książek czy też słuchanie muzyki warto podkreślać, że człowiek od człowieka się różni. Trzeba wpajać, że inność to wartość. Każdy a w sobie jakiś talenty np., osoba niepełnosprawna może np., pięknie śpiewać lub malować.
            Trzecią, a zrazem najważniejszą kwestią jest to, aby dawać przykład najmłodszym. Jeśli my, osoby dorosłe nie będziemy kierować się stereotypami lub uprzedzeniami w naszym życiu, to jest wielka szansa, że dziecko będzie postępowało tak samo, jak my. Jeśli będziemy w trakcie rozmowy ze swoją pociechą dawać wszystkim ludziom szacunek do ich poglądów, to z pewnością dziecko będzie czerpać właściwe wzorce. Trzeba pamiętać o tym, że dziecko uczy się przez naśladowanie.
Poprzez szacunek dla drugiego człowieka, wspieramy i podnosimy jego poczucie wartości, co wpływa na jego lepsze samopoczucie i chęć życia.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 73

Dodaj komentarz