Czy łatwo w dzisiejszych czasach być nastolatkiem?

5
(41)

W dzisiejszym świecie bardzo ciężko być dorastającym nastolatkiem. Żyjemy w XXI wieku, gdzie młodzież ma zdecydowanie więcej swobody. Szybciej chce wkroczyć w życie dorosłe, aby realizować swoje plany. Niestety droga ku dorosłości wcale nie jest prosta i łatwa, jak mogłoby się wydawać.
Główną aktywnością młodego człowieka jest nauka, która zabiera mu dużo czasu. Chcąc, coś osiągnąć trzeba poświęcić czas i energię na uczenie się i zdobywanie wiedzy. Czasu na inne rozrywki zostaje niewiele. Odrabianie prac domowych, przygotowanie się do kartkówek, sprawdzianów staje się głównym celem każdego dnia. Nielicznym udaje się bezproblemowo połączyć rozrywkę z obowiązkami dnia codziennego. Nacisk ze strony rodziców na naukę, nie zawsze
            W obecnych czasach na młodzież czyha wiele niebezpieczeństw. Papierosy, alkohol, narkotyki są bardzo powszechne, a dostęp do nich nie jest jakoś szczególnie utrudniony, nawet dla nastolatka. Nietrudno jest, więc popaść w nałóg, kiedy sięga się po używki, aby zrekompensować sobie jakieś niepowodzenie. Czasem zdarza się tak, że nastolatek nie umie odmówić, bo nie chce być odrzucony od grupy, wyśmiewany.
            W wieku kilkunastu lat dziecko nadal pozostaje na utrzymaniu rodziców. Bywają sytuacje, że nie może pozwolić sobie na zakup upatrzonej rzeczy. Kiedyś będąc nastolatkiem, chodziło się na jagody czy truskawki, aby zarobić trochę pieniędzy. Dziś rośnie nam pokolenie roszczeniowe, które nie wie co to praca. Dzieci mają przeświadczenie, że im się wszystko należy ot, tak. Rodzice nie zawsze są w stanie spełnić młodzieńcze zachcianki. Na tym tle dochodzi często między dziećmi a rodzicami do częstych konfliktów. Burzona jest miła, ciepła rodzinna atmosfera. Bardzo duży odsetek wychowuje się w niepełnych rodzinach to też ma wielkie znaczenie. Pobyt raz u mamy, raz u taty sprawia, że dziecko traci poczucie bezpieczeństwa.
            Internet stanowi kolejny czynnik, który może uprzykrzać młodym ludziom życie. Mamy tu na myśli hejt, który jest wszechobecny w dzisiejszym świecie. Mass media promują złe zachowania, a nie skupiają uwagi na tych dobrych. Wiele jest przypadków, kiedy dziecko nie potrafi poradzić sobie z ośmieszeniem, wyśmiewaniem i targa się na swoje życie. Głupie plotki potrafią zniszczyć młodemu człowiekowi życie. Zawodzą tutaj rodzice, ale także taka instytucja jak szkoła. Wychowanie najpierw dziecka, a później nastolatka w dzisiejszym świecie to baaardzo trudne zadanie. Dzieci potrafią być bezwzględne. Zawsze będziemy powtarzać, że wychowanie wynosi się z domu.
            W końcu okres młodzieńczy to czas pierwszych zauroczeń i miłości. Zainteresowanie płcią przeciwną wciąż rośnie. W młodym organizmie buzują hormony. Nastolatkowie są nieprzewidywalni. Pojawiają się zawody, rozczarowania, przykre emocje, które mogą powodować załamanie, frustracje. Nie zawsze dane jest nam być z konkretną osobą. Musimy przygotować dzieci na to, że nie zawsze jest tak, jakbyśmy tego chcieli.
            Według nas nastały złe czasy. Zatracona została indywidualność człowieka. Wiadomo, każdy jest inny. Niestety, jeśli odstajesz od grupy, stajesz się kozłem ofiarnym. Cieszę się, że dorastałyśmy ponad trzydzieści lat temu. Kiedy dwunastolatka bawiła się lalkami z koleżankami, a nie chodziła wymalowana w bluzkach, które nie zakrywają brzucha. Czytając nasz artykuł, popatrzcie na swoje dzieci, jakimi rodzicami jesteście? Najważniejsza w wychowaniu nastolatka jest rozmowa i wzajemne zaufanie.

Zapraszamy do oceny

5 / 5. 41

Dodaj komentarz