Jak sama nazwa wskazuje terapia to określony sposób leczenia, bądź usprawniania za pomocą odpowiednio dobranych zabiegów. Terapię ręki prowadzi wykwalifikowany specjalista, stosując odpowiednie metody, które skutecznie wpływają na zmianę zachowania lub postępowania pacjenta.
Nieprawidłowy rozwój motoryczny wpływa negatywnie na rozwój ręki, dlatego terapia w dużej mierze polega na usprawnieniu małej motoryki, a więc precyzyjnych ruchów palców, dłoni, rąk. Wszystkie ćwiczenia dopierane są indywidualnie do potrzeb dziecka. Terapia zawsze poprzedza diagnoza i poznanie trudności, które ma dziecko. Terapię ręki można prowadzić indywidualnie lub połączyć z terapią integracji sensorycznej.
W obecnych czasach dzieci coraz mniej kolorują, malują, ugniatają, nawlekają, ściskają. Najwyższym stopniem umiejętności motorycznych, jakie osiąga ręka jest grafomotoryka, czyli zdolność ręki do precyzyjnego pisania i rysowania.
Zastanawiacie się pewnie, dla kogo przeznaczona jest terapia ręki?
Przeznaczona jest dla dzieci, które mają:
– trudności grafomotoryczne (dzieci nie lubią rysować, malować, lepić, niedokładnie odwzorowują szlaczki, trudność sprawia im obsługa nożyczek)
– trudności manualne (problemy z zapinaniem guzików, nawlekaniem koralików, układaniem małych elementów, wiązaniem sznurówek);
– słaby poziom pisma graficznego (niekształtne litery, mało czytelne pismo, zbyt wolne tempo pisania, litery różnej wielkości wychodzące poza linię);
– nieprawidłową postawę podczas pracy przy stoliku;
– obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe;
– zbyt wolna lub zbyt szybka szybkość ruchów w stosunku do danego zadania.
Terapia ręki u każdego dziecka jest inna i trudno jednoznacznie określić ile będzie trwała. Zależy to bowiem od wielu czynników i predyspozycji dziecka.
W zaciszu domowym już od najmłodszych lat sami jesteśmy w stanie wspomóc dziecko w obrębie motoryki małej. Zabawy wszystkimi masami plastycznymi, kolorowanki, nawlekanki z pewnością pomogą naszemu dziecku w doskonaleniu precyzyjnych ruchów ręki. Dziś dzieci w wolnym czasie najczęściej przesiadują przed ekranem komputera lub telefonu grając w gry. Czasem chwalą się, że trwa to kilka godzin.
Świetną alternatywą dla gier komputerowych są wszystkie ćwiczenia manualne, do wykonania w domowych warunkach. Naprawdę potrzeba niewiele.
Specjalnie dla Was przygotowałyśmy 15 przykładów takich ćwiczeń:
1. chód na czworaka;
2. odpijanie piłki i jej łapanie;
3. chodzenie stopa za stopą;
4. kalkowanie rysunków (jak zrobić to tanim kosztem znajdziecie na naszej stronie;);
5. rysowanie szlaczków;
6. kolorowanki;
7. zabawy z masami plastycznymi;
8. zakręcanie i odkręcanie słoików;
9. zabawy z sypkimi ziarnami (przesypywanie, wybieranie)
10. nawlekanie korali;
11. lepienie z modeliny lub plasteliny
12. malowanie palcem;
13. wyrywanki;
14. konstruowanie budowli z klocków;
15. sięganie wysoko po przedmioty.
Jak sami widzicie, nie są to trudne zabawy i ćwiczenia. Zachęcamy Was do wspierania rozwoju dzieci w domowych warunkach.