Dlaczego cyberprzemoc przybiera na sile?

4.9
(32)

Jeszcze kilka lat temu nikt z nas nie słyszał o hejcie. Dziś to zjawisko jest na tyle popularne, że powstają akcje społeczne, które chcą przeciwstawić się temu zjawisku. Cyberprzemoc też przybiera na sile i staje się nieodłącznym elementem współczesności. Co to takiego? To przede wszystkim wyrażanie negatywnych opinii i zastraszanie danej osoby przy pomocy narzędzi elektronicznych takich jak: SMS-y, e-maile, fora dyskusyjne, portale społecznościowe, witryny internetowe. To stosowanie przemocy poprzez prześladowanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób przy wykorzystaniu Internetu lub telefonu komórkowego.
Dlaczego tak się dzieje? Rozwój technologii sprzyja tym zjawiskom, a coraz młodsze dzieci częściej mają kontakt ze światem wirtualnym. Zjawisko cyberprzemocy jest stosunkowo wczesne, ponieważ pojawiło się na przełomie XX i XXI wieku. Dzieci z lat 80 i 90 nie miały z tym styczności. Powszechnie uważane jest, że jeśli siedzi się za ekranem komputera jest się anonimowym. Nic bardziej mylnego. Nikt w sieci nie jest anonimowy. Każdego da się namierzyć, a rzeczy raz wrzucone do Internetu zostają tam na zawsze. Nie wiemy, czy każdy zdaje sobie z tego sprawę.
Do głównych form cyberprzemocy zaliczamy:
– rozsyłanie kompromitujących zdjęć, filmików, wiadomości i informacji, które kogoś ośmieszają;
– włamania na konta pocztowe i konta społecznościowe oraz komunikatora w celu rozsyłania kompromitujących wiadomości;
– podszywanie się pod inne osoby;
– tworzenie ośmieszających stron internetowych lub blogów;
– publikowanie poniżających, wulgarnych, negatywnych komentarzy i postów na forach, blogach, portalach społecznościowych;
– przesyłanie kopii wiadomości lub e-maili.
Osoba, która dopuszcza się przemocy przy użyciu Internetu bądź innych narzędzi elektronicznych to stalker. W Polsce podlega to karze i jest czynem zabronionym od 2011 roku.
Dziecko korzystające z Internetu powinno być uświadomione przez rodzica o czyhających tam niebezpieczeństwach. Należy rozmawiać z dziećmi o potencjalnych zagrożeniach, które możemy spotkać w sieci. Jeżeli już dziecko padnie ofiarą cyberprzemocy, powinno niezwłocznie powiadomić o tym rodziców. W pierwszej kolejności należy zrobić zrzuty ekranu bądź zapisy e-maili, po to, aby mieć odpowiednie dowody. Jeśli cyberprzemoc jest wykroczeniem lub przestępstwem, trzeba o tym fakcie poinformować policję.
Co czuje osoba, która doświadcza cyberprzemocy lub jest ofiarą hejtu?
1. wstyd – że coś takiego pojawiło się w sieci i widziało to wiele osób znajomych;
2. strach – który przekłada się na życie codzienne;
3. złość- że coś takiego ją spotkało;
4. poczucie winy, że nie potrafiła przewidzieć tego, co ją spotkało;
5. obawę;
6. bezradność, że nie może tego zmienić.
Rodzice muszą mieć baczne oko, na to, co robią ich dzieci w sieci. Świadoma kontrola rodzicielska pozwala na zapobieganie takiemu zjawisku jak cyberprzemoc czy hejt. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa i zaufania, na wypadek, gdyby coś złego przydarzyło mu się w Internecie. Powinien bez problemu i żadnych obaw, powiedzieć o tym osobie dorosłej, która podejmie odpowiednie kroki. 

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 32

Dodaj komentarz