Dlaczego warto chwalić dzieci?

5
(2)

Rozwój dziecka jest procesem długofalowym i zaczyna się od pierwszych dni życia. Dziecko powinno wzrastać w poczuciu bezpieczeństwa- wzajemnej miłości, zrozumienia, szacunku, akceptacji, ale także w obliczu wyzwań. Zachowanie równowagi w tych obszarach daje dziecku poczucie stabilności.
            Z pewnością dobre słowo potrafi zdziałać więcej niż najlepsze i najdroższe zabawki na świecie. Chwalcie swoje dzieci! Jednak musicie wiedzieć, jak budować konstruktywne pochwały. Jak robić to prawidłowo, zaraz Wam podpowiemy. Pochwała jest o wiele skuteczniejsza niż wytykanie niewłaściwych zachowań dziecka. Odpowiednia pochwała daje poczucie własnej wartości, poczucie bezpieczeństwa, wiarę w siebie i swoje możliwości, buduje pozytywną samoocenę i zachęca do działania. Sprawia, że dziecko czuje się kochane, akceptowane, ważne i potrzebne.
            Mądre chwalenie polega na:
• Unikaniu prostych i ogólnych stwierdzeń
Dziecko musi dostać jasny komunikat, za co go doceniamy, co zrobił dobrze. Pochwała powinna dotyczyć konkretnych zachowań.
Np. Zamiast powiedzieć: ”O, wspaniale”, powiedzcie: „O widzę posprzątane zabawki, ułożone ubrania, posegregowane klocki. Dobra robota!”
• Chwaleniu tu i teraz
Pochwała powinna nastąpić od razu po wykonanym zadaniu, aby dziecko wzmocnić w pozytywnym zachowaniu. Mówiąc dziecku miłe słowo, budujemy z nim relacje. Pamiętajcie, aby nie chwalić dzieci tylko od święta. Codzienne życie i obowiązki stwarzają nam ogrom sytuacji, kiedy możemy dostrzec zachowanie, za które należy się dobre słowo.
• Braku krytyki
Pochwała powinna być w całości czymś pozytywnym. Nie możemy porównywać dzieci do innych. W swoich wypowiedziach nie możemy przemycać kłamstwa.
• Nieuzależnianiu dziecka od pochwał
Warto nauczyć się rozważnego chwalenia i zachować w nim umiar. Dziecko nadmiernie chwalone wiele rzeczy robi na pokaz.
            Dzieci robią to, co przykuwa Twoją uwagę. Pochwała ze strony dorosłych jest dzieciom bardzo potrzebna. Każde dziecko ma w sobie ukryte dobro, które najeży z niego wydobyć. Pochwała dla dorosłego człowieka czy też dziecka jest czymś przyjemnym. Wyzwala w nas radość, zadowolenie, uśmiech na twarzy. Pochwała stanowi pozytywne wzmocnienie. Zazwyczaj wyłapujemy te niewłaściwe zachowania (błąd, porażka, przewinienie…) i na nich skupiamy swoją uwagę, nieraz krytykując dziecko. W naszym odczuciu negatywne zachowania mają większe znaczenie niż pozytywne. Nie powinno tak być!
            Dzieci są czystą kartką. To jak ją zapiszemy, zależy od osób dorosłych sprawujących nad nimi opiekę. Musimy pamiętać, że też mają uczucia i swój sposób postrzegania świata. Partnerujmy im, wskazujmy drogę, ale nic nie narzucajmy. Każdy ma prawo przeżyć życie po swojemu. Kończąc swój artykuł, jednogłośnie stwierdzamy, że słowa mają ogromną moc, szczególnie te miłe. Chwalmy dzieci każdego dnia! (oczywiście, jeśli jest, za co 😉).

Zapraszamy do oceny

5 / 5. 2