Dlaczego warto czytać książki?

4.8
(62)

Dlaczego warto czytać książki? Czytanie jest pojmowane jako jedna z umiejętności, którą poznajemy lub doskonalimy w przedszkolu, lub w szkole. Nie boimy się powiedzieć, że jest jedną z najważniejszych umiejętności, która towarzyszy nam przez całe życie w codziennych sytuacjach.
Dziecko zaczynając naukę czytania, zwraca uwagę na wszystkie elementy, które znajdują się np. w książce. Dlatego istotne jest, by dobierać pomoce dydaktyczne w taki sposób, aby były one zgodne z poziomem rozwoju ucznia oraz zachęcały, a nie zniechęcały go do czytania.    

            Dobrym pomysłem na samym początku jest książka z dużą ilością ilustracji. Kolorowe obrazki aktywizują dziecko do poznawania przygód i losów przedstawionych tam bohaterów.
Rodzic jako jedna z najważniejszych osób w życiu dziecka wprowadza go właśnie w świat czytania i poznawania książek. To on zaczyna kształtować w nim potrzebę nauki czytania poprzez obcowanie z literaturą. Jedną z najbardziej popularnych metod, które mama czy też tata wykorzystuje już od najmłodszych lat dziecka, jest czytanie książek na głos. Dzięki tej możliwości maluch poznaje świat oraz rozbudza swoją wyobraźnię. Taką metodę możemy wprowadzić już od pierwszych chwil życia maluszka. Na skutek tego dziecko będzie lepiej i spokojniej spało.
W pewnym momencie nadchodzi w życiu dziecka taki czas, kiedy to on już świadomie sięga po swoją pierwszą i wyczekaną książkę. Pozwólmy mu na to! Pierwsza książka, którą on sam wybierze, jest dla niego bardzo ważna, ponieważ to będzie jego samodzielny wybór. Pewnie dużo osób zastanawia się, co daje czytanie książek dziecku? Otóż daje i to bardzo dużo.
Czytanie książek jest cudowną alternatywą do spędzania wolnego czasu. Ma bardzo dużo walorów, które warto zaszczepić w dziecku. Czytanie:
– poszerza i wzbogaca naszą wiedzę;
– rozwija myślenie;
– pobudza naszą wyobraźnie, o której wcześniej już wspomniałyśmy;
– doskonali rozwój emocjonalny;
– rozwija relacje z innymi ludźmi.
            To tylko kilka zalet, które możemy zauważyć, czytając książki. Kardynalną istotą jest również wczuwanie się w sytuację innych. Kiedy dziecko przeżywa i utożsamia się z losem danego bohatera, może to przełożyć na życie realne. Dzięki temu rozwija swoją empatię i chęć wczuwania się w egzystencję innych. Następny istotny walor, który rozwija się w trakcie czytania książek to poszerzanie słownictwa dziecka. Czytając opowiadania dziecko widzi wyrazy, które zostają później w jego pamięci. Jest to pozytywny aspekt, który wpływa zarówno na jego słowne, jak i pisemne wypowiedzi.
Każde dziecko dla prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego powinno mieć codzienny kontakt z książką. A żeby miało takie wzorce to my, jako dorośli musimy dać mu przykład. Nakłanianie do czytania książek jest jedną z istotnych inwestycji w rozwój naszej pociechy. Pamiętajmy, że dziecko nie musi nas słuchać, ważne jest, aby naśladowało nas w naszych zachowaniu. Jeśli my, osoby dojrzałe i pełnoletnie będziemy przekazywać to, co najlepsze swoim dzieciom to one na pewno odwdzięczą się nam w przyszłości.

Zapraszamy do oceny

4.8 / 5. 62

Dodaj komentarz