W dobie, kiedy wysokie technologie są obecne, w naszym życiu trzeba, zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które uczą się korzystać i korzystają z Internetu. Teraz odchodzi się od tradycyjnych sposobów poszukiwania informacji ( szukanie wiadomości w książkach czy encyklopediach) na rzecz sprawdzania wiadomości w sieci. Na pewno jest to dużo bardziej wygodne, ponieważ każdy z nas ma dostęp do smartfona, tableta czy komputera, a tym samym może serfować po sieci. Dzieci naśladując nas, też chętnie poszukują informacji w Internecie. Na osobach dorosłych spoczywa kontrola i bezpieczeństwo dziecka w sieci.
Dziecko powinno być uświadomione, jakie zagrożenia czyhają na niego podczas korzystania z Internetu. Przedstawimy Wam teraz kilka zasad bezpieczeństwa, które naszym zdaniem są priorytetowe. Dziecko powinno wiedzieć, że:
1) nie podaje się swoich danych
W Internecie należy posługiwać się pseudonimem i nigdy nie podawać swoich danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, adres domu czy szkoły, numer telefonu.
2) nie ufa się osobom, które są poznane w sieci
Nie należy wierzyć osobom poznanym w sieci. Nie wolno umawiać się z takimi osobami na spotkania.
3) należy powiedzieć osobie dorosłej, jeśli coś będzie nie tak
Dziecko powinno ufać rodzicowi i nie bać się przyjść do niego, jeśli coś go zaniepokoi w sieci.
4) komputer zabezpieczony jest programem antywirusowym
5) nie otwiera się podejrzanych wiadomości e-meil.
W obecnych czasach każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko korzystało z Internetu, dlatego stara się zapewnić do niego dostęp. Niestety korzystając z niego, trzeba być naprawdę bardzo ostrożnym. Łatwo paść ofiarą cyberprzemocy, gdzie dostaje się obraźliwe lub agresywne wiadomości. Dużo dzieci korzysta z różnorodnych komunikatorów, zapraszając często osoby, których nie znają. Takie zachowania nie powinny mieć miejsca. Dzieci nie powinny za wszelką cenę dążyć do zdobycia jak największej liczby znajomych w sieci. Do swoich kontaktów powinny być dodawane te osoby, które rzeczywiście są im znane i lubiane. Pamiętajmy, że zdjęcia czy też filmiki wrzucone raz do Internetu, nigdy z niego nie zginą. Zanim zamieścimy swoje zdjęcie w sieci lub naszych bliskich, zastanówmy się, czy na pewno chcemy, aby każdy je oglądał.
Od pewnego czasu w sieci bardzo popularny jest hejt, który przejawia się w negatywnym, wręcz obraźliwym komentowaniu ludzi, sytuacji. Osoby komentujące myślą, że są anonimowe…nic bardziej mylnego. Chcesz, aby dziecko bezpiecznie korzystało z Internetu, sprawuj nad tym kontrolę, to Ty jesteś osobą dorosłą. Na tobie spoczywa obowiązek wytłumaczenia dziecku jak w rozważny sposób serfować po sieci.