Dzieci w świecie dźwięków – muzykoterapia

4.9
(21)

Dzieci w świecie dźwięków – muzykoterapia. Muzykoterapia jest jedną z najstarszych form terapii przez sztukę. Już starożytni ludzie docenili jej dobroczynny wpływ muzyki na rozwój człowieka. Wykorzystywali ją podczas obrzędów uzdrawiania. Muzyka jest formą sztuki, która jest potrzebna i bardzo bliska każdemu człowiekowi. Jest środkiem przekazu w różnych kręgach kulturowych. Stanowi formę wyrażenia siebie, przeżywania osobistych wzruszeń i wyrażania emocji.
Nie wiem, czy też tak macie, ale słuchanie muzyki z rana daje „pozytywnego kopa” na cały dzień. Bynajmniej my tak mamy! Dzieci w każdym wieku uwielbiają muzykę. W zależności od wieku zmieniają się im gusta muzyczne. Z racji, że mamy tak wiele gatunków muzyki, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wróćmy jednak, do tego, czym zajmuje się nasz blog. Mianowicie piszemy głównie o dzieciach w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jak wszyscy wiemy, istnieją różne rodzaje zajęć muzykoterapeutycznych. Są one do wykorzystania nie tylko w przedszkolu, czy szkole, ale także w domu podczas zabawy z dziećmi.
Oto kilka przykładów:
– zabawa ruchowa ze śpiewem;
– zabawa rytmiczna;
– ćwiczenia słuchowe;
– zabawa inscenizowana;
– odpoczynek poobiedni przy muzyce relaksującej;
– łączenie muzyki z aktywnością plastyczną;
– ćwiczenia pantomimiczne.
Do głównych celów działań muzykoterapeutycznych u dzieci zaliczamy:
– zaspokajanie naturalnej potrzeby dzieci, jaką jest zabawa;
– wzrost samooceny i zwiększenie wiary w swoje możliwości;
– rozładowanie napięć emocjonalnych (np. stres);
– poprawę koncentracji uwagi i zapamiętywania;
– doskonalenie sprawności psychomotorycznych (motoryka mała i duża);
– wzrost kreatywności;
– nabywanie doświadczeń społecznych;
– rozwijanie umiejętności słuchania, koncentracji, ekspresji i współdziałania;
– umożliwianie swobodnego wyrażania siebie, własnej ekspresji werbalnej, ruchowej, wokalnej i uczuciowej.
Zaleca się zajęcia terapeutyczne przede wszystkim dla:
1. dzieci z trudnościami w nauce czytania i pisania;
2. dzieci z niską koordynacją ruchową;
3. dzieci nadpobudliwych, lękowych.
Muzyka towarzyszy nam przez całe życie. Szczególnie ważną rolę ma przede wszystkim w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci uczą się przez zabawę. W tym okresie uwielbiają wszystkie zabawy inscenizowane i ruchowe ze śpiewem. Lubią też śpiewać.
Zajęcia z muzykoterapii przeprowadza specjalista, który po przeprowadzeniu wywiadu ustala plan i cel zajęć terapeutycznych.
Każdy z nas jest w stanie wspomagać dziecko w rozwoju przy użyciu muzyki. Wystarczy włączyć np. muzykę klasyczną i dać dziecku wolną rękę podczas aktywności plastycznej. W sieci jest także mnóstwo piosenek z pokazywaniem, a także ćwiczeń słuchowych.
Wszystkie te czynności wymagają od rodziców poświęcenia czasu swojemu dziecku. Najlepszy terapeuta nie zastąpi obecności rodzica-mamy i taty. Muzyka leczy naszą duszę. Wprowadza nas w stan wyciszenia, skupienia uwagi. Świat dźwięków uczy nas wrażliwości, a także rozwija nasze zainteresowania i pasje.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 21

Dodaj komentarz