Dziecko odrzucone przez rówieśników

4.6
(27)

Dzisiejszy temat poświęcony jest odrzuceniu dziecka przez rówieśników. Twoje dziecko nie ma kolegów? Bawi się najczęściej sam? Jest wyśmiewane przez znajomych? Dlaczego tak się dzieje? Mobbing w szkole, prześladowanie czy przemoc psychiczna i fizyczna jest bardzo aktualna i groźna dla uczniów. Odrzucenie wpływa negatywnie na samoocenę dziecka i wewnętrzną motywację. To wszystko może doprowadzić do niekorzystnych zmian w psychice dziecka. Osoba, która w dzieciństwie jest wiecznie izolowana od innych, może mieć konsekwencje w dorosłym życiu. Osoby dorosłe zdają sobie często sprawę, że problem odrzucenia nie kończy się, wtedy kiedy kończy się szkoła. Niestety ten problem ciągnie się za nimi w dorosłym życiu.
Tylko jak zauważyć, że coś gnębi i stresuje nasze dziecko? Jak zaobserwować, że dziecko czuje się odrzucone? Oczywiście po zachowaniu dziecka. Objawami mogą być takie zachowania jak: brak przyjaciół, częste konflikty z członkami klasy, nadpobudliwość, wpadanie w złość.
Jak pomóc dziecku, kiedy jest odrzucone? Otóż istotną rolę ogrywają tutaj nauczyciele, rodzice i psycholog szkolny. To właśnie na pierwszej linii frontu walki z odrzuceniem może nam pomóc obserwacja wychowawcy klasy. Nauczyciel obserwuje, jak dziecko zachowuje się w grupie, jakie kontakty łączą go z innymi dziećmi, czy jest coś, na co warto zwrócić uwagę. Wychowawca jest osobą, która widzi na co dzień, jakie interakcje panują w klasie. Kiedy wychowawca zauważy, że coś jest nie tak, powinien niezwłocznie powiadomić o tym rodziców. Wtedy przy wsparciu psychologa szkolnego możemy ustalić formy i sposoby, aby pomóc odrzuconemu dziecku. Najważniejsze w chęci pomocy jest poznanie źródła problemu. Wychowawca powinien na godzinach wychowawczych rozmawiać z uczniami na temat agresji, wykluczenia społecznego i dążyć do tego, aby integrować w odpowiedni sposób grupę. Fajnym pomysłem, aby klasa lepiej się poznała, są przeróżnego rodzaju gry i zabawy integrujące zespół oraz aktywności, które wymagają współpracy, by osiągnąć cel. Nauczyciel może również angażować odrzucone dziecko w pracę na rzecz klasy. Wtedy daje to dziecku duże wsparcie w budowaniu własnej samooceny. Psycholog szkolny może też brać czynny udział w pomocy dziecku. Rodzic może zapisać swoją pociechę właśnie na zajęcia z psychologiem. To też jest dobrym pomysłem, aby dziecko w trakcie takich spotkań poznawało emocje, które się w nim kumulują i jak sobie z nimi radzić. Wy, jako rodzice możecie również pracować z dzieckiem w domu. Metody i sposoby pracy powinniśmy otrzymać od pedagoga szkolnego. W domowych zaciszu warto zauważyć, chociaż niewielką pozytywną zmianę u naszej pociechy i powiedzieć o tym dziecku.
Dziecko odrzucone wymaga w tym trudnym dla siebie czasie więcej i szczególnej uwagi od was, jako rodziców. Może warto czasem spędzić trochę więcej czasu na wspólnej zabawie. Wszystkie wasze działania na rzecz dziecka z pewnością przyczynią się do tego, aby dziecko nie czuło się samotne. A może w trakcie takiej zabawy dziecko dojdzie do wniosku, że może Wam powiedzieć o swoich problemach.

Zapraszamy do oceny

4.6 / 5. 27

Dodaj komentarz