Emocje i ich rola w życiu dziecka. Emocje towarzyszą już nam od pierwszych chwil na tym świecie aż do śmierci, czyli przez całe życie. Dzisiaj zajmiemy się przede wszystkim emocjami dziecka i sposobem jak sobie z nimi radzić. Istotnym elementem w wychowaniu jest to, aby nie wmawiać dziecku, że silne emocje takie jak agresja, złość, czy też zdenerwowanie to coś złego. Należy tłumaczyć mu, że emocje to coś naturalnego i normalnego i że będą częstym elementem w jego dzieciństwie. Nasza pociecha musi jednak wiedzieć jak sobie z nimi radzić i jak je kontrolować. Trzeba przede wszystkim uświadomić malucha, że jeśli się zdenerwuje to bicie, czy też kopanie innych osób nie jest najlepszym sposobem, aby wyładować swoją agresję. Silne emocje są trudne zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli, ale przede wszystkim dla najmłodszych. Dlatego ważne jest to, aby nie wpadać w histerię i wczuć się w stan dziecka. Nie należy krzyczeć na dziecko, aby natychmiast się uspokoiło, bo to nic nie da. Dobrym rozwiązaniem, aby zapanować nad emocjami swoimi i dziecka jest po prostu rozmowa – zadawanie mu pytań typu: dlaczego się zdenerwowałeś/aś lub jakie emocje teraz czujesz? Najważniejsze jest to, aby nasz dialog z dzieckiem był szczery i otwarty, ponieważ jeśli nie będzie on odbyty na takich zasadach, dziecko zaraz to wyczuje i uzna za sztuczne. Łatwiej będzie dziecku zrozumieć to, co się w nim dzieje, dzięki rodzicowi lub innej osobie dorosłej, który mu to wytłumaczy, a nie będzie na niego zły, czy też obrażony. Istotne jest, aby nazwać te emocje, które w dziecku drzemią. Jeśli sami nie potrafimy radzić sobie ze swoimi emocjami to lepiej zostawić dziecko na chwilę i wyciszyć się, a następnie przyjść do niego i porozmawiać. Dziecko liczy na to, abyśmy my jako osoby dorosłe zaakceptowali i docenili jego uczucia.
Dziecko szczególnie w tych czasach, gdzie w szkole liczą się tylko wyniki z egzaminów, sprawdzianów i kartkówek, czy też rywalizacja z innymi uczniami o lepsze oceny może czuć się zestresowane i zmęczone. Taki stan może objawiać się w różny sposób na przykład:
– kłopoty z zaśnięciem
– brak koncentracji
– problemy z odżywianiem
– nieposłuszność wobec rodziców czy też innych osób
– a przede wszystkim właśnie wybuchami gniewu, czy też złości.
W tym wypadku najistotniejszy jest kontakt dziecka z rodzicami. Musi ono czuć, że ma wsparcie w opiekunach, oraz że jest ważne dla nich.
Emocje możemy podzielić na negatywne, które opisałyśmy powyżej, ale na szczęście występują również te pozytywne jak radość, zadowolenie czy też zaciekawienie. Radość to jedna z emocji, która powinna występować najczęściej szczególnie w życiu dziecka, ale także naszym – ludzi dorosłych ;). Pojawia się, wtedy kiedy znajdziemy się w miłym i serdecznym otoczeniu. Nie zapominajmy, że zabawa to świetny środek, aby otrzymać pożądaną przez nas emocje. Ta aktywność relaksuje nas i odpręża. Dlatego dziecko powinno spędzać jak najwięcej czasu na zabawie, którą możemy połączyć ze zdobywaniem wiedzy. Uczucie miłość jest chyba najważniejszą wartością w naszym życiu, która poprawia nam samopoczucie oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Dziecko wychowując się w kochającej rodzinie, będzie czuło się spokojne i beztroskie.
Emocje zarówno te negatywne, jak i te pozytywne są potrzebne w naszym życiu. Negatywne pozwalają przystosować się nam do różnych sytuacji, a pozytywne dają uczucie zadowolenia i przyjemności, co też jest bardzo ważne. Dlatego starajmy się, aby dziecko również doświadczyło wszystkich emocji w swoim krótkim życiu, co wpłynie później pozytywnie na dostosowanie się do życia we współczesnym świecie.