Wiele osób wraz z nami, nie wyobraża sobie wejścia do różnych pomieszczenia, na przykład biura, urzędu, banki, apteki, sklepu, gabinetu lekarskiego bez wypowiedzenia „dzień dobry”, czy po zakończonym spotkaniu „do widzenia”. Tak właśnie powinno zaczynać się i kończyć każde spotkanie osób ze sobą. A jak to się dzieje w szkole, w świetlicy?
Nasza świetlica usytuowana jest w dużym mieście, więc siłą rzeczy uczniów jest dużo. Codziennie z opieki korzysta w niej ponad 100 wychowanków. Po naszych obserwacjach musimy stwierdzić, że bardzo duży odsetek dzieci nie odczuwa potrzeby kulturalnego powitania się i pożegnania. W dokładnie ten sam sposób zachowują się dzieci mijane na szkolnym korytarzu lub ulicy.
Jak wszyscy wiemy, największe efekty wychowawcze przynosi naśladowanie wzorów. Nie musimy więc tłumaczyć, że największym wzorem dla dziecka w wieku szkolnym są jego rodzice. Bywają sytuacje, kiedy rodzic wchodzi do sali, szuka wzrokiem swojego dziecka, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z wychowawcami świetlicy i wychodzi. Na pewno macie do czynienia z takimi sytuacjami w codziennej pracy?
Zadaniem nauczycieli jest współwychowywać, wspierać i pomagać w procesie wychowawczym. Podjęte działania przyniosą efekty tylko wtedy, kiedy będą spójne w domu i w szkole. Kiedy dziecko nie będzie miało podstaw wychowania i funkcjonowania w społeczeństwie utrudniona będzie komunikacja z innymi, współpraca czy poszukiwanie pracy. Uwierzcie nam, że „magiczne słowa” potrafią zdziałać cuda. Kiedy doda się do nich szczery uśmiech, mogą być świetną bazą do rozpoczęcia miłej rozmowy czy zawarcia nowej znajomości.
„Proszę”, „przepraszam”, „dziękuję” to kolejny zestaw słów, które nie chcą naszym podopiecznym przejść przez gardło. Mają z tym jeszcze większy problem niż z powitaniem, czy pożegnaniem. Dzieci potrzebują dobrych przykładów, wzorów do naśladowania. Zwroty grzecznościowe w dużym stopniu ułatwiają nam życie, wytwarzają miłą i przyjemną atmosferę. Słowo „proszę” to nie tylko zasygnalizowanie własnej potrzeby, ale zwrot grzecznościowy. To samo dotyczy słowa „dziękuję”, ale także okazujemy wdzięczność za okazaną życzliwość, czy pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.
„Magiczne słowa” są to zwroty grzecznościowe, które powinny nam towarzyszyć każdego dnia w różnych sytuacjach. Do słów „dzień dobry”, „do widzenia”, „przepraszam”, „dziękuję”, „proszę” dołączcie uśmiech, a na własnej skórze przekonacie się, jakie niesamowite efekty daje to połączenie. Jednak te słowa często nie chcą nam przejść przez gardło, bo wstyd, bo nie są modne, bo brak czasu. Wymówek możemy wymieniać bez liku. Naszym zdaniem porządne wychowanie wymaga od nas tego, abyśmy używali magicznych słów, bez względu na sytuacje, czas i miejsce.