Gry planszowe, jako ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu

4.9
(75)

Gry planszowe, jako ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu. Dzisiaj spojrzymy szerzej na temat gier planszowych, które nie są tylko opcją spędzania wolnego czasu, ale również pomagają rozwijać umiejętności i zainteresowania naszych pociech. Najchętniej najmłodsi uczą się poprzez zabawę, dlatego gry planszowe to super rozrywka, która skłania nas do myślenia. Taki rodzaj gier daje dziecku możliwość poznawania wartości, ponieważ granie wywołuje bardzo dużo emocji zarówno tych pozytywnych, jak i tych negatywnych. Radość występuje w momencie, kiedy dziecko wygrywa a złość i rozczarowanie jest wtedy, kiedy dziecku nie uda się zwyciężyć. Nie należy pozwalać dziecku zawsze wygrywać, ponieważ to nie nauczy go jak poradzić sobie z porażką w dorosłym życiu. Zarówno i te dobre i te złe emocje są jak najbardziej potrzebne w życiu młodego człowieka. Gry planszowe, które są najczęściej wybieraną opcją w sklepie to gry edukacyjne. Mają one na celu przekazanie oraz wzbogacenie wiedzy, którą uczniowie chłoną w trakcie zajęć. Występują również gry planszowe przygodowe, które przekazują wiedzę z zakresu geografii, czy też przyrody. Są i gry planszowe językowe, które są interesującą opcją do poznania nowego języka. Gry planszowe uznawane są za jedną z innowacyjnych metod aktywizujących. Mają pozytywny wpływ na rozwój umiejętności i zachowań dzieci, takich jak:
współpraca i współdziałanie,
logiczne myślenie,
poszukiwanie i wzmacnianie własnych mocnych stron,
przestrzeganie zasad i reguł,
koncentracja i uwaga.


Gry planszowe to rodzaj gier, do których potrzebujemy planszy. Możemy wyróżnić dwa typy:
Tradycyjne, które posiadają specjalne pola, po których poruszają się gracze zgodnie z instrukcją i zasadami gry. Takie gry to np. chińczyk, warcaby czy też szachy.
Współczesne- są często obsadzone w konkretnym czasie lub przestrzeni, przez co stają się symulacjami. W dzisiejszym świecie gry planszowe są często dzielone na dwie kategorie: eurogry i ameritrash.
Gry szczególnie te planszowe od wielu lat skradają serca nie tylko dorosłym, ale przede wszystkim dzieciom. Teraz przedstawimy opis i założenie czterech bardzo interesujących gier, za którymi nasi uczniowie przepadają:
WARCABY- gra dla 2 osób. Potrzebne rekwizyty: plansza, 12 pionków białych i 12 pionków czarnych. Celem gry jest zbicie lub zablokowanie pionków przeciwnika. Tej gry pewnie nie trzeba szczegółowo przedstawiać 😉
JENGA- gra, która polega na ustawianiu wieży z klocków w taki sposób, aby po wyciągnięciu danego klocka i ułożeniu go w nowym miejscu wieży, wieża nie zawaliła się przez 10 sekund. Gra jest przeznaczona dla dzieci powyżej 6 roku życia.
DOBBLE KIDS- gra, która urzekła swoją prostotą nie tylko najmłodszych, ale również i dorosłych. Podstawową zasadą tej gry jest znalezienie jak najszybciej symbolu, który łączy dwie karty. Symbol zawsze jest tylko jeden, o czym należy pamiętać i w to nie wątpić. W pudełku znajduje się 30 kart ze zwierzętami, puszka na karty oraz instrukcja.
5 SEKUND JUNIOR- gra, w której liczy się przede wszystkim czas. Pytania zawarte w grze są dostosowane do możliwości dzieci i na odpowiedź gracz ma tylko pięć sekund. Gra uczy spostrzegawczości i uwagi.
Tak, jak wspomniałyśmy to jest lista gier planszowych, która cieszy się sympatią wśród naszych uczniów, lecz warto dodać, że granie w gry szczególnie z rodziną to czas spędzony razem, który zostanie na długie lata zarówno w pamięci rodziców, jak i maluchów. W dzisiejszych czasach dzieci przeważnie spędzają wolny czas przed komputerem czy też tabletem. Jeśli rodzic to kontroluje i rozmawia ze swoją pociechą na ten temat to jest to dopuszczalne. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy rodzic straci nad tym kontrole. Wtedy warto pokazać dziecku gry planszowe, które mogą zastąpić wirtualną rzeczywistość. Mądry dobór gier posłuży nam na długi czas i pozwoli wszechstronnie rozwijać nasze dzieci.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 75