Higiena osobista dziecka

4.9
(44)

Wszyscy pewnie są świadomi tego, co dzieje się na świecie. Mówimy tutaj o koronawirusie, który już pojawił się w naszej ojczyźnie. Dlatego artykuł będzie dzisiaj poświęcony higienie dziecka. Higiena osobista jest bardzo ważna w codziennym funkcjonowaniu człowieka.
Codzienna higiena składa się z kilku elementów, które powinny być wpajane dziecku już od najmłodszych lat. To wy jako rodzice uczycie swoje pociechy podstawowych czynności higieny, które później wykorzystują każdego dnia.
Pierwszym elementem takiej higieny jest mycie rąk. W nauce tej czynności ważne jest wytłumaczenie dziecku, dlaczego to jest tak istotne (zarazki, bakterie). Dobrym pomysłem, aby „zarazić” dziecko myciem rąk jest wspólne odwiedzenie łazienki. Pamiętajmy, że dziecko jest odzwierciedleniem. W telewizji, w internecie rodziców. Jeśli rodzic będzie stosował czynności higieny, to ono będzie brało z niego przykład. W przeróżnych mediach możemy się dowiedzieć, że bardzo istotnym elementem w walce z koronawirusem jest odpowiednie mycie rąk. Teraz wszędzie możemy znaleźć instrukcje, które pomogą nam w prawidłowy sposób oczyścić ręce z bakterii. Dobrym sposobem jest wydrukowanie takiej instrukcji i zapoznanie dzieci z nią. Możemy jako nauczyciele zorganizować takie praktyczne zajęcia, które uświadomią uczniów, jak ważna jest ta czynność.
Drugą zasadą higieny jest mycie zębów. Już od 1 roku życia warto kupić odpowiednią szczoteczkę i pastę, aby dziecko, chociaż miało styczność z tymi przedmiotami. Oczywiście nie oczekujcie od maluszka tego, że będzie robiło to prawidłowo. Będzie to dla niego raczej świetną zabawą, ale to jest już pierwszy krok, aby wprowadzać tę czynność w życie dziecka. Jeśli natomiast dziecko będzie nie co starsze to warto uświadomić mu, że w buzi również tworzą się bakterie, które nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. I dlatego tak istotna jest higiena jamy ustnej.
Trzecią drogą do zachowania prawidłowej higieny jest mycie całego ciała. Od najwcześniejszego okresu życia dziecko ma styczność z wodą. Na początku są to kąpiele, gdzie towarzyszą mu rodzice, a później, jeśli jest już w odpowiednim wieku, to robi to sam. Jak to czasem słyszymy „częste mycie skraca życie”. Czy na pewno? Niektórzy badacze są zdania, że częsty prysznic nie wpływa dobrze na naszą skórę, po prostu ją wysusza. My zachęcamy, aby podchodzić do wszystkiego racjonalnie i uświadomić dziecku jak ważne jest utrzymanie ciała w czystości. Należy szczególną uwagę zwrócić na mycie pach i stóp, bo to właśnie te miejsca wydzielają najwięcej potu. Jeśli jesteśmy już przy temacie ciała, to nie możemy zapomnieć o tym, że czystość ciała zależy również od czystej odzieży i bielizny, ponieważ na nich znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest wpojenie dziecku, aby zmieniać bieliznę CODZIENNIE.
Temat higieny jest bardzo szczeroki. My przedstawiłyśmy najważniejsze zasady, którymi naszym zdaniem powinniście się kierować. Pamiętajcie o częstym myciu rąk, szczególnie, teraz kiedy panuje koronawirus.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 44

Dodaj komentarz