Jak być dobrym tatą?

4.9
(37)

Rodzicielstwo to nie tylko piękna przygoda, ale wyzwanie. W dzisiejszych czasach ojcowie coraz bardziej liczą się w wychowaniu dziecka. Częściej angażują się, przejmują część obowiązków w opiece nad maluszkiem i poszukują informacji, jak być dobrym tatą?
Nie ma uniwersalnego podręcznika lub poradnika, ponieważ każdy jest inny. Każdy mężczyzna ma inny charakter oraz inne wartości, które wyznaje. Dla każdego bycie tatą znaczy coś innego. Pewnie zastanawiacie się, jakie cechy powinien mieć dobry tata? Według nas jest ich szereg, ale do najważniejszych możemy zaliczyć:
– umiejętność kochania;
– odpowiedzialność;
– opiekuńczość;
– cierpliwość;
– wyrozumiałość;
– troskliwość;
– empatia.
Jeszcze do niedawna wychowanie dziecka było typowo kobiecym zajęciem. Dziś widok mężczyzny z wózkiem, nie jest żadną ujmą. Wręcz przeciwnie jest symbolem męskości. W końcu pozwolono mężczyznom cieszyć się z bycia rodzicem. Tak samo, jak matki, ojcowie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu dziecka.
Podczas przebywania z dzieckiem, uczymy się, jak należy się nim opiekować. Uczymy się tego przez całe życie, czasem popełniając błędy. Staramy się z wszystkich sił wychować go na dobrego człowieka, choć czasem nie jest to proste.
Dobry tata musi być. Tak po prostu, zwyczajnie być. Musi poświęcać czas dziecku i nim się interesować. Spędzać z nim wolny czas i pokazywać mu świat krok po kroku. Tata powinien wstawać do dziecka w nocy, przebierać je. Powinien nawiązać kontakt z dzieckiem już od narodzin.
Niestety, w dzisiejszych czasach wielu rodziców jest po rozwodzie. Co w takiej sytuacji? Czy da się jeszcze być dobrym tatą? Oczywiście, że tak. Dzieje się tak, tylko wtedy kiedy rodzice pozostają ze sobą w dobrym kontakcie. Pamiętajmy, że dziecko nie jest niczemu winne, że Wam nie wyszło. Dla jego dobra musicie przyjąć wspólną strategię postępowania. W żadnym przypadku dziecko nie może być kartą przetargową. To, że nie jesteście razem, nie zwalnia Was z obowiązku bycia dobrym rodzicem. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, kiedy jeden rodzic nastawia negatywnie dziecko do drugiego lub nim manipuluje. Dziecko musi czuć się bezpieczne i być wychowywane w przyjaznej atmosferze.
Dobry tata to ten, którego dziecko się śmieje, czuje się przy nim szczęśliwe. Wzorce postępowania wynosimy z domu rodzinnego. W dużym stopniu to, czego doświadczyliśmy w domu rodzinnym, kształtuje nas na takich, czy innych rodziców. Wychowując dziecko, musimy kierować się jego dobrem. Być dla niego wsparciem. Według nas bycie wspaniałym tatą nie jest trudne. Trzeba przebywać z dzieckiem, a nie wykręcać się wiecznym zmęczeniem, bo to, bo tamto. Należy okazać zainteresowanie, a resztę da się wypracować w codziennym życiu.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 37

Dodaj komentarz