Jak motywować dziecko?

5
(64)

Jak motywować dziecko? Motywacja jak sama nazwa wskazuje, motywuje, zachęca do działania, do dokonywania rzeczy, których jeszcze nie zdołało dziecko osiągnąć. My, jako osoby pracujące w szkole również musimy mieć sposoby, aby uczniowie z chęcią w Nami w trakcie zajęć współpracowali i byli aktywni. Nie ukrywamy, że jest to czasami bardzo trudne np. kiedy uczeń wraca zmęczony, znudzony po zajęciach lekcyjnych lub wtedy, kiedy musiał bardzo wcześnie wstać i czeka na niego jeszcze cały dzień uczenia się. Dlatego mamy 3 podstawowe zasady, które być może wykorzystacie w swojej pracy z dziećmi.
Pierwsza zasada, która może być dla Was inspiracją to zasada, aby nie krytykować ucznia. Nikt nie lubi, kiedy zwraca mu się uwagę w niestosowny sposób. Dziecko też tego nie lubi. Krytykowanie i wyśmiewanie się z dziecka to jedno z przykrych uczuć, które może odcisnąć piętno w jego dorosłym życiu. Jeśli doświadcza takich uczuć od osób, które są dla niego autorytetem, to może przynieść odwrotny skutek. Nie można podcinać skrzydeł najmłodszym, ponieważ może to osłabić jego chęć do działania i motywację do dalszej pracy.
Drugą zasadą, a jakże ważną dla dziecka jest to, aby uczyć poprzez zabawę. Gdy dziecko przyswaja wiedzę w trakcie zabawy i aktywnych ćwiczeń to zapomina o tej rutynie, która skłania go do rozwiązywania ciągłych monotonnych ćwiczeń i siedzenia przez parę godzin w ławce. Dziecko trzeba cały czas zaskakiwać, aby chciało tę nową wiedzę wciąż zdobywać i wykorzystywać ją w codziennym życiu. We współczesnym świecie mamy tyle możliwości aktywnych ćwiczeń, które możemy wykorzystywać w trakcie zajęć lekcyjnych, że szkoda z nich nie skorzystać. Metody aktywizujące takie jak: burza mózgów, drama, kula śnieżna, czy też gry planszowe mają niesamowity wpływ na dzieci. Szczególnie na takie, które są nieśmiałe lub wrażliwe. Jeśli odpowiednio poprowadzicie lekcje, w której trakcie, włączycie wszystkich uczniów, będziecie w szoku ile taka lekcja może wnieść pozytywów do życia dziecka. Rozumiemy, że gonią Was terminy realizacji podstawy programowej lub to, że ćwiczenia w książce muszą być zrobione, ale postarajcie się chociaż raz w tygodniu poświecić czas na takie metody. Działają one cuda!
Trzecią zasadą, którą chcemy się z Wami podzielić, jest to, aby doceniać i chwalić nawet najmniejszy postęp dziecka. W szkole występuje system oceniania, czyli stawiania odpowiednich ocen, które są jakby wyznacznikiem tego, co dziecko potrafi. Czy jest to odpowiedni i sprawiedliwy sposób… to pozostawię do przemyślenia. Co nie zmienia faktu, że ucznia rozpiera duma, kiedy usłyszy coś miłego na swój temat. Nie na każdego ucznia działa negatywna motywacja. Są osoby, które mogą zamknąć się w sobie i nie ruszyć już dalej. Dlatego zachęcamy do przemyślanych i sprawiedliwych, a też pozytywnych słów w stronę każdego ucznia. Pamiętajcie, że to Wy jako nauczyciele i rodzice kształtujecie jego osobowość.
A może Wy macie jakieś sprawdzone sposoby, które motywują dziecko do dalszej pracy? Z chęcią z nich skorzystamy ;).

Zapraszamy do oceny

5 / 5. 64

Dodaj komentarz