Jak nauczyć dziecko korzystać z zegara?

4.8
(79)

Jak nauczyć dziecko korzystać z zegara? Orientacja w czasie to bardzo ważny element edukacji dzieci. Intensywna nauka czasu na zegarku i godzin zaczyna się w drugiej klasie edukacji wczesnoszkolnej. Na początku dzieci uczą się pełnych godzin, a później wprowadzamy wartość „wpół” czy też „kwadrans po”, „kwadrans do”, a następnie minuty. W sieci można natknąć się na szereg pomocy dydaktycznych ułatwiających naukę czasu na zegarze. Jako doświadczone nauczycielki miałyśmy okazję przetestować kilka z nich i naszą uwagę przykuł prosty drewniany zegar znaleziony na popularnym portalu aukcyjnym.
           Wprawdzie nauka korzystania z zegara jest objęta programem nauczania w edukacji wczesnoszkolnej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzieci młodsze odczytywały godziny. Nauka godzin na zegarze wskazówkowym może być świetną zabawą. Z własnych obserwacji musimy stwierdzić, że dzieci chętniej korzystają z urządzeń typu smartwatch i zegarków cyfrowych niż wskazówkowych. Pojęcie czasu jest dla dzieci pojęciem abstrakcyjnym i trzeba wytłumaczyć im, że nauka zegara jest ważna.
           Przedstawiony przez nas zegar podzielony jest na dwa kolory czerwony i niebieski.  Czerwone koło i czerwona mała wskazówka oznaczają pełne godziny w porze dziennej. Z kolei kolor niebieski i niebieska duża wskazówka zarezerwowana jest dla minut i godzin w porze nocnej. Możemy dzieciom zaproponować szereg zabaw z zegarem – ustawianie podanych przez nas godzin, grafik z naniesionymi najważniejszymi czynnościami i godzinami dnia.
           Nauka czasu może odbyć się bez zbędnego stresu i w przyjemnej atmosferze. Dziecko z wyglądem zegara zapoznaje się już od małego, gdyż wiele zabawek ma kształt zegara, a kręcenie wskazówkami sprawia maluchom niezłą frajdę.

Zapraszamy do oceny

4.8 / 5. 79

Dodaj komentarz