Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? W życiu każdego rodzica dochodzi do takiej sytuacji, kiedy musi przygotować siebie i dziecko do pójścia do przedszkola. Ułatwione zadanie mają rodzice, których dziecko chodziło do żłobka. Pójście dziecka do żłobka, czy przedszkola to rewolucja w życiu dla całej rodziny.
Dziecko będzie musiało odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji, w nowym otoczeniu, wśród nieznanych mu osób. My nie uczęszczałyśmy do przedszkola. Objęte byłyśmy rocznym przygotowaniem w zerówce szkolnej. Powiemy Wam absolutnie szczerze, że coś pamiętamy z tego okresu. Towarzyszyły nam skrajne emocje, ale przede wszystkim strach i złość. Wyobraźcie sobie… Macie 6 lat. Wasze dzieciństwo to zabawa z rodzeństwem i czas spędzony z mamą. Nagle przychodzi 1 września i jesteście wrzuceni do grupy nieznajomych dzieci pod opiekę obcej kobiety. Stres ogarnia Wasze ciało, ale trzeba przeciwstawić się tej nowej sytuacji.
Na początku zacznijmy od poinformowania dziecka o tym, że będzie chodziło do przedszkola. Nie może być zaskoczone, dlatego stosunkowo wcześniej musimy oswajać go z tą myślą. Rozmawiajmy z dzieckiem, co to jest przedszkole, jak spędza się tam czas, czego się nauczy, ile nowych kolegów i koleżanek pozna. Warto wspomóc się tu różnymi opowiadaniami i bajkami, w których to bohaterowie książek idą do przedszkola. Stanowi to świetny punkt wyjścia do rozpoczęcia rozmowy.


W czasie wakacji prawie każde przedszkole prowadzi adaptację. Czy to dobry pomysł? Czy warto uczęszczać na takie zajęcia? Oczywiście, że tak. Dziecko będzie miało możliwość poznać swoją nauczycielkę, oswoić się z nowym otoczeniem – salą zajęć, placem zabaw, pozna dzieci z grupy i przedszkolny plan dnia. A to wszystko w bezpiecznej, przyjaznej atmosferze, w dodatku w towarzystwie mamy czy taty.
Taka adaptacja pomaga nie tylko dzieciom, ale samym rodzicom. Mogą spokojnie porozmawiać z wychowawczynią, dopytać o różne szczegóły. Okres adaptacji dziecka do przedszkola to także wyzwanie dla nauczycieli.
Co warto zrobić kilka tygodni przed rozpoczęciem przedszkola:
1
. Rozmawiajcie o przedszkolu;
2. Wybierzcie się na spacer – pospacerujcie w okolicy;
3. Opowiadajcie o swoim przedszkolu, o własnych doświadczeniach, o tym, jak będzie wyglądał plan dnia;
4. Uczestniczcie w zajęciach adaptacyjnych;
5. Poczytajcie książki i obejrzyjcie bajki o przedszkolu.
Jeśli do tej pory dziecko wcale lub prawie wcale nie rozstawało się z rodzicami – zostawcie je, choćby na godzinę pod opieką babci, cioci, kogoś, kogo dobrze zna. Pozwoli to oswoić Wam moment rozstań i powrotów.
Musicie wyjść z założenia, że będzie dobrze. W końcu rozpoczynacie nową, ekscytującą przygodę. Różne dzieci mają różne potrzeby i na początku może być ciężko. Nie zniechęcajcie się trudnościami. Czasami musi minąć trochę czasu, aby dziecko zaadoptowało się do nowej sytuacji. Pamiętajcie, przedszkole jest bardzo ważnym etapem w życiu każdego człowieka.

Dodaj komentarz