Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zaradne i samodzielne, ale jak każda umiejętność samodzielność także wymaga treningu.
Z każdym dniem od urodzenia dzieci stają się starsze. Rodzice widzą, jak dziecko rośnie, uczy się, jeździ na hulajnodze, ale zdarza się, że zapominają o tym, że dzieci dorastają także do momentu, aby stać się samodzielnymi. Wiadomo, że ich samodzielność musi być dostosowana do wieku oraz umiejętności, które posiadają.
Samodzielność to proces, który wymaga uczenia się, ponieważ tak stworzyła nas natura. Nic nie stanie się z dnia na dzień. Zadaniem rodzica jest niewyręczanie dziecka, bo będzie szybciej… Trzeba po prostu towarzyszyć dziecku, wspierać, pokazywać mu różne opcje rozwiązania sytuacji.
Ty jako rodzic najlepiej wiesz, z jakim obowiązkiem dziecko sobie poradzi. W zależności od wieku może to być np. sprzątanie po zabawie, zakładanie garderoby, samodzielne zakładanie butów, czy w późniejszym czasie wyciągniecie naczyń ze zmywarki lub wynoszenie śmieci. Wiadomo, że na początek dziecko nie może mieć zbyt dużo obowiązków, bo się zniechęci.
Dobrze jest, kiedy wraz z dzieckiem stworzycie listę obowiązków, dla młodszych dzieci na tej liście powinny znaleźć się rysunki z daną czynnością.
Pamiętaj, że twoje dziecko się dopiero uczy. Nie wymagaj od niego natychmiastowych efektów i non stop go wspieraj. Słowa otuchy, z pewnością podbudują jego wewnętrzną motywację. Dziecko powinno mieć, tyle czasu na wykonanie czynności, ile potrzebuje. Każdy z nas jest inny – jedni uczą się szybciej, inni wolniej. Wieczne poganianie dziecka dodatkowo go zestresuje. Musisz wspierać i wyjaśniać, a przede wszystkim zachować spokój 😉.
Należy dokładać dzieciom zadań tylko wtedy, gdy mają już opanowane do perfekcji poprzednie zadanie. Dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa, a to gwarantuje im między innymi stały rozkład dnia. Już przy noworodku dużo mówi, się o tym, aby dziecko miało powtarzalne rytuały, to pozwala mu nie czuć się zaskakiwanym.
Być może zdarzyło się, że porównaliście swoje dziecko z innym? Nie róbcie tego! Nie dość, że sprawicie mu przykrość, to jeszcze zniechęcicie go do podejmowania aktywności. Jako rodzice wraz z dziadkami musicie trzymać wspólny front. Nie może być sytuacji, w której jeden rodzic wymaga, a drugi we wszystkim wyręcza dziecko.
Musicie pamiętać, że samodzielność to umiejętność, do której wszyscy dążyliśmy od momentu narodzin. Wiadomo, że każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej, chronić je przed ewentualnymi porażkami. Jednak na dłuższą metę się tak, nie da. Im dłużej będziemy zwlekać z momentem porażki u dziecka, tym gorzej. Waszym zadaniem jest stworzenie dziecku takiej przestrzeni, aby mogło podejmować nowe wyzwania. Nie zapominajcie chwalić ich po udanej próbie przezwyciężania trudności. Samodzielność dziecka przy wykonywaniu różnych czynności daje mu poczucie autonomii. Ta zaś buduje w nim własną wartość i pewność siebie.
Życzymy Wam dużo spokoju, cierpliwości i powodzenia w nauce dziecka samodzielności!