Sztuczny śnieg-jak go zrobić?

4.9
(67)
1
2
3
4
5
6
7
8

Zmysł dotyku powinien być ciągle rozwijany – nowe faktury i wrażenia dotykowe, masy plastyczne, to ciekawy pomysł na wspólną zabawę z dziećmi. Zima, a za oknem brak śniegu… Dzisiaj wyprodukujemy go razem. Świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych, ale i dla was.
Będziemy potrzebować:
-piankę do golenia
-5-6 opakowań sody

 • wyciorek lub kawałek patyka
 • korek lub zużyty podgrzewacz na kapelusz
  Na początku bierzemy miskę i wciskamy do niej zawartość opakowania pianki do golenia
  (w naszym wypadku jest ona zielona, dlatego nasz bałwan różni się od tego rzeczywistego – powinien być biały ;)), następnie dodajemy 5 opakowań sody, jeśli masa jest zbyt rzadka dodajemy jeszcze jedno ( dużo zależy tutaj od pianki, im mniej wodnista, tym lepsza). Po porządnym wymieszaniu śmiało możemy przystąpić do zabawy. Ulepienie bałwana w okresie zimowym, kiedy na termometrze dodania temperatura na pewno okaże się strzałem w dziesiątkę. Same miałyśmy, z tego niezłą frajdę. Gotową masę należy schłodzić w lodówce co najmniej 30 minut, a potem przystąpić do ugniatania i lepienia, niekoniecznie bałwana.
  Zabawa ta:
 • rozwija zdolności manualne dziecka
 • ćwiczy sprawność palców i całych dłoni
 • uczy go eksperymentowania
 • sprawia mu przyjemność
 • oddziałuje na zmysł węchu poprzez ładny zapach
  Budowanie ze śniegu jest atrakcyjną formą przestrzenną dzięki, której rozwijamy motorykę małą i dużą. Ta masa plastyczna jest o wiele bardziej miękka od popularnej plasteliny czy modeliny, a ponadto przyjemnie pachnie, przez co dzieci chętnie podejmują zabawę. Lepienie czy też ugniatanie poprawia płynność ruchu rąk, a także korzystnie wpływa na prawidłowy nacisk poszczególnych mięśni palców, przedramienia, ramienia. Dość częste zabawy z wykorzystaniem różnych mas plastycznych mogą uchronić przed wadami napięcia mięśniowego, które przekłada się na zbyt słaby lub zbyt mocny nacisk na narzędzie kreślarskie takie jak: ołówek, długopis, flamaster.Skutkiem, tego zaburzenia jest problem z kreśleniem linii prostych, kształtów geometrycznych, kreśleniem liter. Jeśli wykorzystujemy masy plastyczne do zabawy, nie powinniśmy narzucać dzieciom ich tematu, a delikatnie zachęcić np.zaproponować ulepienie ulubionej postaci bajkowej czy też bohatera, o którego nam chodzi. Niech dziecko samo wyjdzie z inicjatywą i maksymalnie wykorzysta swoją wyobraźnię.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 67