Jakie zalety mają zabawy konstrukcyjne?

4.9
(31)

Zabawa jest nieodłączną czynnością dziecka w życiu codziennym. W zależności od wieku spędza nad nią większość czasu. Często możemy usłyszeć od rodziców bądź dziadków: „może byś się pouczył, a nie tylko się bawisz”. Pamiętajmy, że mądra zabawa też uczy! Można w ciekawy sposób poprzez zabawę uczyć się nowych rzeczy i przyswajać wiedzę. Ostatnio pisałyśmy o zabawach manipulacyjnych.
Dzisiaj skupimy się na zabawach konstrukcyjnych. Zabawy konstrukcyjne są jednym z rodzajów zabaw dziecięcych. Takie zabawy polegają na tym, że dziecko z dostępnych materiałów buduje coś swojego, coś nowego. W ten sposób pobudza wyobraźnię i rozwija sprawność manualną. Najbardziej zananą i lubianą przez dzieci zabawą konstrukcyjną są klocki. Z naszego doświadczenia i obserwacji uczniów w świetlicy szkolnej wynika, że dzieci uwielbiają właśnie nad takimi zabawami spędzać czas. Wszystkie zbudowane konstrukcję są wyjątkowe i nadzwyczajne. Gdy dziecko jest młodsze, zabawa polega na indywidualnych działaniach. Nie zastanawia się nad wielkością i doborem klocków. Przestawia, nakłada, rozrzuca, znowu buduje i tak w kółko. Jego faza rozwoju nie pozwala jeszcze na budowanie schematów. Zabawa konstrukcyjna starszych dzieci jest już bardziej dojrzała. Dzieci budują coraz to ciekawsze i inteligentniejsze budowle. Dokładają nowe elementy, które pozwalają na rozwój ich wyobraźni. Starszaki doskonalą te swoje budowle czasem kilka dni, aby później efekt był dla nich zadowalający.
Zabawy konstrukcyjne mają bardzo dużo zalet i korzyści, które wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Plusy takich zabaw to:
– rozwój motoryki małej, dziecko manipuluje przedmiotami typu klocki i w ten sposób ćwiczy sprawność rąk;
– pobudzanie skupienie uwagi i koncentracji;
– rozwój poczucia własnej wartości;
– pomoc w zrozumieniu przynależność do grupy;
– uczenie się rozumienia rzeczywistości, która nas otacza;
– szybsze poznanie kolorów, rozmiarów i kształtów geometrycznych.
To tylko niektóre zalety takich zabaw. Jest ich znacznie więcej. Zabawy tego typu wspomagają również rozwój spostrzegawczo – ruchowy.


W tym artykule naszą uwagę skupiły najbardziej zabawy konstrukcyjne w postaci klocków, ale taki rodzaj zabaw nie opiera się wyłącznie na nich. Do zabaw konstrukcyjnych możemy również zaliczyć: nawlekaniem koralików, budowanie z piasku, rzeźbienie z błota, albo masy plastycznej. Kolejnym pomysłem na taką zabawę może być tworzenie, wycinanie i budowanie z tektury. To też wpływa pozytywnie na dzieci.
Zabawy konstrukcyjne pozwalają na wytworzenie endorfin, ponieważ sami wiemy, że wykonane własnoręcznie rzeczy najbardziej cieszą. Zachęcamy do tego, aby z różnych i dostępnych materiałów budować ciekawe konstrukcje. Rodzic bądź nauczyciel może być inspiracją dla dziecka. Ważne jest to, aby dać dziecku też swobodę w tworzeniu. Wspierać go, ale też trzymać się z boku. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dzieci potrafią świetnie manipulować i rozwijać swoją kreatywność. Pozwólmy mu na samodzielne działanie, a zobaczymy efekty.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 31

Dodaj komentarz