Większość osób, która nas czyta to nauczyciele, którzy są rodzicami. Jakiś odsetek stanowią też rodzice, którzy nie edukują dzieci w szkole. Dzisiaj chcemy swoją uwagę zwrócić na dzieci, które nie umieją przegrywać. Na pewno każdy z Was spotkał na swojej ścieżce takich uczniów lub na w domu dziecko, które ma problem, jeśli nie wygra np. w grze planszowej, czy w warcabach. Jak pomóc dziecku, które nie może poradzić sobie z poniesioną porażką? Zostańcie z nami chwilę dłużej, a się dowiecie.
Podczas różnych gier dzieci uczą się, że są zasady, których należy przestrzegać. W każdej grze wygrywa się lub przegrywa. Doświadczenie przegranej jest potrzebne każdemu dziecku. Porażka prędzej, czy później wpisana jest w los każdego człowieka. Jej doświadczenie pod okiem nauczyciela czy rodzica jest dziecku bardzo potrzebne. To w dużej mierze od nich zależy, jak dziecko będzie w przyszłości radziło sobie z porażkami…
Zdarzają się sytuacje, kiedy dzieci nie chcą brać udziału w grach, ponieważ boją się przegranej. Ten lęk utrudnia im rozwój. Dzieci mają ogromną potrzebę wygrywania. Gdy pójdzie coś nie tak, płaczą, histeryzują. Wspomnimy tutaj o chłopcu, którego spotkałyśmy na swojej drodze. Mądry, inteligentny chłopiec, który chętnie brał udział w proponowanych zabawach. Wszystko byłoby super, gdyby nie zdarzały się sytuacje, w których przegrywał. Wpadał wtedy w wielką rozpacz. Płakał, uderzał rękami o podłogę, krzyczał, nie mógł się uspokoić. Grupa świetlicowa patrzyła na tego chłopca ze zdziwieniem. Chłopiec nie miał zdrowego stosunku do rywalizacji. Musiał wygrać albo wyładować swoją frustrację i złość z przegranej.
Czy warto dać dziecku wygrać? Co dzieje się w jego głowie?
My dorośli mamy tę zdolność, że możemy zaaranżować tak grę, aby dziecko wygrało. Co wtedy? Czy to dobrze? Dziecko, które wygrywa z nami, czuje się ważne, mądre, dowartościowane. To pierwszy powód, dla którego warto dać dziecku fory.
A drugi powód to doskonała okazja do tego, aby pokazać mu, jak przegrywać z godnością i poszanowaniem przeciwnika. Gdy przegrywamy, dajemy dziecku dobry przykład. Gry zdarzy Ci się taka sytuacja, pogratuluj i powiedz: No, trudno tym razem nie udało mi się wygrać. Może uda mi się następnym razem.
Ważną rzeczą w jakiejkolwiek grze jest uczciwość i zachowanie zasad gry fair play. Zawsze powtarzamy dzieciom, że ktoś musi wygrać, a ktoś przegrać. Najważniejsza w tym wszystkim jest dobra zabawa i zdrowa rywalizacja.
Z reguły dzieci potrzebują trochę czasu, zanim oswoją się i będą umieć przyjąć na siebie ciężar porażki. Na spokojnie, dzieci nauczą się wszystkiego. Muszą tylko do tego dojrzeć. Potrzebują także wsparcia ze strony osób dorosłych. Kiedy dziecko przegrywa, należy tłumaczyć, a niekiedy wystarczy zwykłe przytulenie.
Ucząc dziecko zdrowej rywalizacji, wybierajcie na początek gry, w których jesteście mistrzami. Tak, abyście nie musieli oszukiwać. Pamiętajcie o uczciwości i grze fair-play.
Warto zaopatrzyć się w gry:
– logiczne;
– pamięciowe (memory);
– spostrzegawcze.
Gry planszowe to świetny sposób na długie jesienno-zimowe wieczory, ale także ciekawe spędzenie wolnego czasu. Na rynku mamy niesamowity wybór. Wszystko zależy tylko od nas. Bawcie się dobrze!