Kreatywne zabawy w domowym zaciszu – wyzwanie dla rodziców. Wychowując dziecko w pierwszych latach jego życia, musimy przygotować się, że to my osoby dorosłe będziemy inicjatorami różnego rodzaju zabaw. Zabawa jest podstawową formą aktywności i odgrywa w życiu dziecka bardzo ważną rolę. Wpływa korzystnie na rozwój dziecka we wszystkich sferach: intelektualnej, emocjonalnej, społecznej i ruchowej.
To jak potoczy się zabawa i na czym będzie polegała, zależy tylko od naszej wyobraźni. Dzieci poprzez zabawę mogą wyrażać swoje emocje, pragnienia, dać upust swojej wyobraźni i fantazji, rozwinąć zdolności twórcze. Musimy pamiętać, że w wieku przedszkolnym zabawa jest najbardziej naturalną metodą zdobywania wiedzy i umiejętności.
Zabawy dla dzieci nie muszą być nudne. Przy odrobinie chęci, można ciekawie spędzić wolny czas. Zaproponujemy Wam teraz kilka zabaw. Być może ktoś wykorzysta nasze pomysły.
1. Stare, ale jakże dobre „ciepło-zimno”;
Ukrywamy w domu kilka przedmiotów, a potem używając słów ciepło-zimno staramy się nakierować dziecko na znalezienie danej rzeczy. Możemy umówić się, że po znalezieniu dziecko dostaje naklejkę. Jest to świetna i atrakcyjna zabawa dla dzieci w wieku 3 lat.
2. „Mały konstruktor”;
Zabawa przeznaczona dla trochę starszych dzieci. Myślimy, że 5+. Cała zabawa polega na budowaniu konstrukcji z makaronu typu spaghetti i pianek Marshmallow. Dziecko tworzy wymyśloną przez siebie konstrukcje. Z makaronem musi obchodzić się delikatnie ;).
3. „Ze starego coś nowego”;
Zrobienie „nowego” przedmiotu z jakiegoś pojemnika, pudełka, nie tylko rozbudzi wyobraźnię dziecka, ale pozwoli mu kreatywnie spędzić czas z rodzicami. Zrobienie samochodu lub wieży z pudełka po butach to tylko nasza sugestia ;).
4. „Czasownikowy słoik”;
Do pustego słoika wrzucamy karteczki z różnymi czasownikami (np. tańczyć, skakać, śpiewać, czytać). Dziecko losuje jedną karteczkę, rodzic czyta na głos i wspólnie wykonujecie zadanie.
5. „Domowa ciastolina”.
Przepisów na ciastolinę w internecie znajdziecie mnóstwo ;). Zabawa ta świetnie wpłynie na motorykę małą waszego dziecka. Ugniatanie, ściskanie, klejenie, lepienie, mieszanie usprawni palce dzieci, a i nam dostarczy wiele frajdy.
W domowe zabawy powinni być zaangażowani rodzice. Dziecko powinno czuć ich bliskość. Nie wystarczy udostępnić dziecku, tylko zabawek i mieć z głowy. To wy dajecie im poczucie bezpieczeństwa, jesteście pomysłodawcami, więc musicie pokazać, że potraficie się bawić J. Rodzice są osobami, które dziecko stara się naśladować. Wspólna zabawa wzmacnia więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. W dzisiejszych czasach nie ma nic cenniejszego, co możemy podarować swojemu dziecku, jak wspólnie spędzony czas.