Kreatywność – co to takiego?

4.9
(35)

Kreatywność. Co to takiego? Jak Wam się wydaje? Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było kreatywne, ale co to oznacza? Właśnie dzisiaj chciałyśmy poruszyć ten temat. Dla większości ludzi kreatywność wiąże się z poszukiwaniem ciekawych pomysłów i rozwiązań, ambicją i chęcią rozwoju, nowością i oryginalnością. Rodzic bardzo się cieszy, kiedy zauważa w dziecku pomysłowość, niecodzienność. Kreatywność to taka cecha, którą każdy chciałby mieć i ten mały i ten duży. Dziecko tę cechę posiada już od najmłodszych lat. Niestety z biegiem czasu ta kreatywność jest powoli „zabijana” przez dorosłych. Dziecko nie jest wyuczone tych schematów i działań co dorosły człowiek, dlatego ta kreatywność jest w nim bardzo spontaniczna i bezkompromisowa. Dorosły świadomie bądź nieświadomie często stara się tę kreatywność w dziecku pauzować.
Rozwój kreatywności wymaga czasu i systematyczności oraz chęci działania, zarówno ze strony rodziców, dorosłych, jak i dzieci. Jak rozwijać tę kreatywność dziecka w sytuacjach dnia codziennego? Macie swoje ulubione pomysły? Jeśli nie to oczywiście służymy pomocą. Poniżej znajdziecie listę działań, która na pewno Wam się przyda.
1) Różne ćwiczenia typu: „Co by było, gdyby…”, „Co możemy zrobić, jeśli…”. Takie zabawy mają na celu rozbudzić wyobraźnię najmłodszych. Im atrakcyjniejsze pomysły, tym lepsze.
2) Pozwólcie sobie na błędy – dla swoich dzieci jesteśmy wyznacznikiem tego, jak dziecko powinno się zachowywać. To dzięki nam postępują one według sprawdzonych rozwiązań. Dlatego istotne jest to, aby nie ukrywać przed nimi naszych błędów. Jeśli dziecko będzie wiedziało o tym, że normalne jest to, że ludzie popełniają błędów, to łatwiej będzie mu rozwijać tę kreatywność.


3) Interesuj się tym, co twoje dziecko lubi robić – wspólne pasje zawsze zbliżają, dlatego im więcej będziecie wiedzieć o pasjach swojego dziecko, tym lepiej dla niego, jak i dla Was.
4) Pozwól dziecku na czas wolny – dziecko często wykorzystuje wolny czas na ciekawe zabawy, które go inspirują do dalszego działania. Pozwól mu łączyć różne materiały, mieszać przeróżne produkty, bądź łamać zasady.
Dziecko, które wie, że może pozwolić sobie na swobodne działanie lub abstrakcyjne pomysły jest bardziej świadome tego niż dziecku, które naucza się w sposób tradycyjny. Pomaga mu to bardziej wypracować swoje poczucie wartości oraz otwartość na świat i ludzi. Rozwijanie kreatywności u dziecka to uczenie go tolerancji, odmienności, szczerszej perspektywy na świat oraz podważania utartych schematów.
Każdy z nas na swój sposób jest kreatywny. Często nawet nie wierzymy w swój potencjał, ale jak to mówią różnica między człowiekiem niekreatywnym i kreatywnym, jest taka, że osoba kreatywna wierzy, że jej się uda. Dąży do tego nawet wtedy, kiedy ktoś inny chce tej świadomości ją pozbawić. Dlatego starajmy się jak najdłużej rozwijać i zachować kreatywność w naszych dzieciach, nawet wtedy, kiedy chce rozpocząć stawianie wieży od najmniejszych klocków 😊 Tego i Wam i sobie życzymy.

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 35

Dodaj komentarz