Metody pracy w przedszkolu

4.9
(42)

Metody pracy w przedszkolu. Przedszkole to taka instytucja, w której dziecko poznaje zasady i zdobywa podstawową wiedzę oraz przygotowuje się do dalszego rozwoju w szkole. Nauczyciele wychowania przedszkolnego dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej i najciekawiej urozmaicić pobyt dziecka właśnie w tym miejscu. Wiadomo, że dla przedszkolaka najważniejsza w tym okresie jest zabawa. Oczywiście jest tam czas na zabawę, ale również czas, aby wysilić troszkę młode główki i popracować. W trakcie takich zajęć nauczyciele wykorzystują metody i formy, które pomagają skupić uwagę dzieci. Dlatego dzisiaj skupimy się bardziej na metodach, chociaż o formach tez pojawi się wzmianka. Skupimy się tylko na niektórych metodach, bo jest ich bardzo wiele. Opiszemy te, które są naszym zdaniem bardzo dobrą bazą do prowadzenia zajęć.
Metody, które możemy wykorzystać w pracy z dziećmi to:
– metody czynne to takie, które wykorzystują działalność dziecka. Angażują jego pomysły i otwierają nowe logiczne drogi do rozwiązywania problemów, które stawiamy dziecku. W takiej metodzie nauczyciel zachęca, budzi zainteresowanie oraz pomaga rozwijać myślenie dziecka.
– oglądowe – tak jak sama nazwa wskazuje te metody opierają się na pokazie i obserwacji. Kiedy dziecko coś zobaczy, łatwiej jest mu zrozumieć zaistniałą sytuację. Dziecko ma możliwość obcowania z otoczeniem, rozwijania się we wszystkich aspektach życia społecznego.
– słowne – opierają się na żywym słowie. Do nich zaliczamy: pogadankę, rozmowę, dyskusję, a również opowiadania, zagadki. Wszystko to, co kojarzy nam się ze słowem. W trakcie takich metod dziecko uczy się komunikacji werbalnej z innymi ludźmi, wzbogaca swoje słownictwo oraz rozwija procesy poznawcze.
– aktywizujące – to ostatnia metoda, którą chcemy Wam przedstawić. W dzisiejszym systemie oświaty kładzie się duży nacisk właśnie na to, aby aktywizować dzieci. Duża liczba nauczycieli jest zdania, że zajęcia powinny odbywać się pod okiem nauczyciela, ale to nie nauczyciel powinien grać pierwsze skrzypce tylko uczeń. Gdy dziecko angażuje się w swoją pracę, wkłada wysiłek, myśli to zdobyta wiedza w taki sposób zostaje w głowie na dłużej. Stosując metody aktywizujące, wspieramy i rozwijamy wszystkie sfery dziecka takie jak: emocjonalna, intelektualne, fizyczna i społeczna. Takie metody pomagają również zrozumieć tolerancję oraz uczą odpowiedniej komunikacji międzyludzkiej.
Tak jak obiecałyśmy, musi pojawić się wtrącenie na temat form pracy, które też są istotnym elementem w procesie kształcenia. Możemy wyróżnić formy pracy z dzieckiem:
– indywidualne, czyli takie, kiedy praca ucznia jest wykonywania samodzielnie, w pojedynkę;
– grupowe – podział na grupy;
– zbiorowe – kiedy w rozwiązywaniu problemów i zdobywaniu wiedzy bierze udział cała klasa bądź grupa przedszkolna.
            Mamy nadzieję, że opis metod skłoni Was do wykorzystywania ich w swojej pracy. Zachęcamy również do tego, aby nie skupiać się wyłącznie na jednej metodzie, ale łączy je w taki sposób, żeby dziecko mogło doznawać i uczyć się różnorodności. 

Zapraszamy do oceny

4.9 / 5. 42

Dodaj komentarz